IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дързостта е добродетел

18 октомври 2012 12 40

Не си стискайте езика си зад зъбите и ще спечелите

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Много хора се ядосват сами на себе си, за това че не са достатъчно смели и че не успяват да се опълчат на словесния си противник, така както би им се искало. Без значение дали става въпрос за ситуация в работата, на улицата или у дома, истината е че доста от нас се притесняват да казват това, което мислят, от страх да не подразнят някого. Вместо да реагираме рязко на нещата, които не одобряваме, ние се усмихваме тактично и замълчаваме възпитано.

В резултат на това имаме нулево влияние върху близки, колеги, познати и непознати. Е, заслужава ли си цял живот да бъдете безгласна буква, само и само да не влизате в спорове и конфликти?

Ако отговорът ви е не, прочетете тези съвети, които ще ви помогнат да станете по-открит и по-смел в общуването си с другите:

1. Учете се на дързост

Откритото общуване без задръжки не е нещо, което можете да "извадите от шапката" на уменията си, когато ви потрябва. Ако това качество не ви е наследствено и ви е абсолютно неприсъщо, ще трябва да го придобиете постепенно. Започнете да говорите открито първо със своите най-близки хора, като умишлено не им спестявате нищо.

Постепенно развийте своята дързост и във всекидневния живот – скарайте се с някого на улицата или в магазина, критикувайте учителката на сина си, за нещо, с което ви е подразнила, кажете да съседите си, че им е време да спрат с купоните след 22 часа и т.н.

2. Спрете да бъдете добрия, възпитан колега/съпруг/приятел...

Не може винаги и във всички ситуации да бъдете мил и добър. Всеки човек на моменти е сърдит, разстроен, обиден, ядосан и т.н. Не е нужно да прикривате негативните си емоции винаги, от страх да не си навлечете чуждия гняв.

3. Казвайте това, което смятате, че е правилно

Изследванията показват, че хората, които говорят повече се възприемат като лидери дори това, което казват да не е много умно или блестящо. Тоест, ако си седите примерно и безмълвно на всяка работна среща в офиса, едва ли шефът ви ще разбере, че срещу него седи сериозен интелект. Така че, не се притеснявайте, а говорете.

4. Казвайте дори нещата, които знаете, че ще подразнят някого

Ако непрекъснато се опасявате да не разстроите другите хора, най-вероятно вие ще си ходите най-разстроен. Изплюйте камъчето и кажете на колегата – дразнител (или на някой друг подобен) да ви остави на мира, защото не го харесвате и не искате да общувате с него.

5. Вашите идеи могат да помогнат на другите

Ако винаги пазите мислите си за себе си, може да лишите света (или компанията, за която работите) от вашите наистина стойностни идеи. Не след дълго същата тази идея може да хрумне на някой по-смел, а вие горчиво да се разкайвате, че сте си мълчал скромно.

6. Откровеността ви няма да предизвика бедствие

Понякога, когато искате да кажете нещо смело си замълчавате, защото ви е страх какъв ще е отзвукът от думите ви. Но какво е най-лошото нещо, което може да се случи? Ще разстроите един-двама или повече души или ще се скарате с тях. Голяма работа! Можете да се справите с това!

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари

Celia ( преди 12 години )
Току-виж някой си паднал по вас, когато най-малко очаквате, и то само защото винаги го застрелвате с думи... :D
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар