Да се отървеш от вреден навик не е никак лесно. Но тези промени в живота понякога са повече от наложителни, тъй като вредят на здравето ни, човешките взаимоотношения и т. н. Терапевтът и уважаван психолог Ясмин Пиран често помага на своите клиенти с ценни съвети как да подобрят живота си. Ето и какви са предложенията ѝ за справяне с лошите навици:
1. Определете конкретна дата за начало на промяната. Често хората избират понеделника (като начало на седмицата), новата година или друг по-специален ден, за да подобрят живота си. Датата като цифра няма никакво значение, по-важното е да е от значение за вас и да ви носи някаква мотивация.
2. Внимавайте пред кого споделяте плановете си. Важно е да намерите съмишленици, които да ви помогнат да се справите с вредния навик. Например, ако искате да откажете тютюнопушенето, гледайте да се заобиколите от непушачи, които да мислят като вас и постоянно да ви мотивират.
3. Направете си списък с положителните неща, които ще произлязат след отказването от вредния навик. Когато се изкушите да „съгрешите“, просто прочетете точките.
4. Бъдете справедливи и търпеливи към себе си. Правете малки стъпки към по-голямата промяна. Поздравявайте се за всеки успех и не се съдете, когато „лошите мисли“ превземат ума ви.
5. Бъдете позитивни и се надъхвайте сами. Няма лошо дори да си говорите пред огледалото, когато усетите, че се поддавате на изкушения. Повтаряйте си като мантра: „Мога да го направя“, „Ще се справя“. Казвайки го на глас, ще почувствате нов прилив на сили.
6. Анализирайте емоциите си и това, което ви подтиква към лошия навик, за да може да се предпазите от него.
7. Следете резултатите от промяната. Това ще поддържа мотивацията ви, показвайки напредъка ви.
8. Бъдете постоянни в усилията си. Формирането на навик отнема 21 дни, а разделянето с него дори повече. Търпението е изключително важно, когато правите големи промени в живота си, затова не се отказвайте. Резултатите може да идват по-бавно, но ще останат трайно.
Коментари