Животът ни се променя интензивно. Съвсем нови тенденции заливат ежедневието ни. А от гледна точка на дизайна – архитектурата и интериорът днес са изправени пред все по-нови предизвикателства. Кои са те? Разговаряме с интериорния дизайнер Филипа Генова.
„Архитектурата и интериорният дизайн вървят ръка за ръка“, смята г-жа Генова. Нейните наблюдения в сферата на строителството показват, че у нас все по-често биват издигани нови жилищни сгради, които обаче имат по-теснички апартаменти: гарсониера 40 кв. м, двустаен 40 кв. м – та това е едно и също.
Младата дизайнерка си обяснява новата тенденция с градското презастрояване и опитите на строителните компании да извлекат възможно най-голяма печалба от инвестициите си. „Малките жилища са на мода, защото всичко е презастроено, а строителите нямат избор – строежи трябва да има, въпреки липсата на пространство“, казва Филипа.
Световната тенденция показва дори по-сериозно отесняване на хорските домове. Някои жители на Париж, Ню Йорк и Пекин живеят в гарсониери от по 20 квадрата, други стигат и до 40 квадрата.
В тази площ дизайнерите някак успяват да сбутат кухня, баня, спалня и всекидневна. В този ред на мисли микрожилищата представляват комбинация от функциите на иначе отделните стаи, разработени обаче по начин, който да бъде изключително функционален за живущите в тях.
„Микрожилищата у нас са подходящи или за много млади, или за много възрастни хора“, смята дизайнерът Филипа Генова. По думите ѝ малките апартаменти най-често са покрив за гражданите, които имат динамично ежедневие и рядко се задържат вкъщи. Този тип хора работят много, едва ли не те се прибират до домовете си, за да се нахранят и да поспят. През уикенда обаче все пак имат възможност да се насладят на любим филм или телевизионно предаване.
Микрожилищата: Плюсове?
Хубавата страна на малките домове е, че всичко свързано с тях е ограничено откъм харчове. Сметката за ток е скромна, отоплението е лесно, а всичко необходимо е на една ръка разстояние. За хигиената на този тип домове също не се изискват големи усилия, поради това, че например подът се чисти за минути.
Мебелите в микрожилищата са мултифункционални. В една мебел например са комбинирани легло, гардероб, бюро и етажерка. На два квадратни метра е събрано обзавеждането за цяла една стая. Никак не звучи зле, нали?
Микрожилищата: Недостатъци...
Теснотията ограничава възможността за семеен живот. В рамките на гарсониера от между 20-30 квадратни метра могат добре да живеят само двама души. С нарастването на бройката, живущите някак започват да си оплитат ръцете и краката, пречейки си.
Купоните тук също са сложно мероприятие. Четворка белот, може би? Но рожден ден с 10 гости –изключено.
Минуси има и при многофункционалните мебели. „Не е много удобно всяка вечер да дърпаш леглото, а на сутринта да го връщаш обратно в стената, за да ти се появи бюрото“, смята Филипа Генова.
Мебелировката на микрожилищата страда и откъм място за съхранение. Поради това че мястото е малко, дизайнерите гледат на първо място да изградят най-важните елементи на обзавеждането, от което на финала не остава почти нищо за плюшкините.
Вижте функционални малки жилища в нашата галерия
Подготви: Александър Градинаров
Коментари