Колкото и да е странно, според едно изследване, когато хората са подложени на стрес от изпълнението на сложна умствена дейност, те стават по-щедри, по-приветливи и доверчиви.
Ето още ползи, които може да очаквате от вашите занимания с трудни задачи на работното място:
Добре е за мозъка ви. Такъв вид стрес подобрява уменията ви за учене и запаметяване, според изследване на Университета в Бъфало. Това било установено с експеримент с плъхове, които били поставени в лабиринт и трябвало да намерят изхода. След това плъховете трябвало да преплуват определено разстояние за 20 минути, което увеличило нивата на хормона на стреса в кръвта им. Впоследствие пак имали за задача да преминат през друг лабиринт и резултати показали, че след стресиращото плуване, те направили много по-малко грешки спри излизането от лабиринта.
Поддържа ви здрави. Когато стресът е за кратко време като в ситуация преди да направите презентация, това може да засили имунната ви система, според изследване публикувано в Psychological Bulletin.
Според учените продължителният стрес отслабва имунната система, докато краткотрайният включва реакцията „борба или бягство" в организма, която според техните хипотези има защитен ефект върху имунната система.
Помага ви да видите добрата страна на нещата. Според изследване на Current Directions in Psychological Science, хората, които са под стрес имат по-голям шанс да видят позитивното в ситуацията, когато трябва да направят избор. Участниците в експеримента трябвало да надуват балони в компютърна игра, за което печелели точки.
Резултатите: хората, които били най-изморени и стресирани, спряли да надуват най-рано. Защо? Защото стресът и тревожността променят начина, по който човек оценява рисковете и печалбите/наградите, следователно такъв човек избира по-безопасния маршрут и се фокусира върху позитивната страна на ситуацията и върху удовлетвореността от това, с което разполага в момента.
Коментари