IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec

С бившия под един покрив

26 февруари 2013 15 00

Как да живеете с бившия си съпруг в едно жилище, ако се налага

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Поради рецесията и най-вече заради финансови проблеми, много двойки се развеждат/разделят, но продължат да живеят заедно, поне временно. Причината е, че не могат да си позволят да поддържат две отделни домакинства или да плащат скъпи наеми.

Ако сте в подобна позиция, ще ви трябва добра стратегия за оцеляване, за да не се превърне животът ви в Ад. Тази стратегия ще ви помогне да очертаете границите в съжителството с бившия си партньор, докато все още се под един покрив. Ето и нашите съвети по темата:

1. Кажете на децата си за развода (ако имате деца)

Някои двойки, които са в развод, но планират да живеят заедно поне временно, решават да спестят на децата си, какво точно се случва фактически в семейството. Те започват да спят в различни стаи, но пред децата се правят, че всичко е нормално. От това няма никакъв смисъл.

2. Сведете контактите до минимум

В случай, че с вашата бивша половинка сте достигнали до етапа, в който едва си говорите и почти всеки ваш разговор прераства в конфликт, то очевидно е, че трябва да намерите начин да се избягвате дори и, ако живеете заедно. Например, единият от вас да излиза сутрин по-късно, другият да се прибира по-късно и т.н., така че да не се засичате пред банята и кухнята.

3. Дръжте се възпитано

Запазете добрите си обноски към вашия бивш партньор, колкото и много да ви коства това. Не забравяйте, че децата ви гледат и се учат от вас как да се справят с ежедневните конфликти. Доколкото ви е възможно се опитайте да демонстрирате учтивост и самоконтрол.

4. Не използвайте децата си като посредници

Независимо дали вашите деца знаят за предстоящия развод или не, никога не ги използвайте като пионки във вашия конфликт. Ако забележите, че бившият ви съпруг се опитва да направи точно това, кажете му, че ако ще живеете заедно, ще комуникирате директно, а не чрез децата.

5. Направете си план-график

Така или иначе, това съжителство „за неопределено време", ще ви действа зле на нервната система. Ето, защо би било разумно да си направите списък на целите, които искате да постигнете заедно в следващите три, шест или дванадесет месеца. Например, ако единият от вас е безработен и не може да си позволи да живее под наем, другият може да му помогне в търсенето на работа и т.н.

6. Потърсите съвет от специалист

Ако знаете, че двама с бившата ви половинка ще трябва да продължите да живеете заедно в продължение на дълъг период от време, уговорете си среща с психолог, който да ви помогне да минимализирате конфликтите си поне до точката, в която ще можете да съжителствате нормално.

7. Изчакайте със срещите

Изчакайте това съжителство да приключи, за да започнете да излизате с други хора и да ходите по романтични срещи. Ако започнете да го правите докато все още живеете с бившия си съпруг/съпруга под един покрив, рискувате да изпадате в нелепи ситуации.

8. Вземете мъдри финансови решения

Ако финансите са основната причина да продължавате да живеете заедно и след физическата си раздяла/развод, ще трябва да си създадете спестовен план. Най-добре е да направите помежду си договор в писмена форма и да се консултирате с адвокат. Идеята е заедно да спестите пари, така че да можете да си позволите ново жилище след време. Другият вариант е да продадете общото си жилище и да потърсите две по-малки и т.н.

9. Създайте си собствено пространство в дома

Дори да живеете все още с бившата си половинка, вие трябва да се чувствате спокойно в дома си и да си имате своя, неприкосновена зона, където свободно да тъгувате.

10. Вербализирайте вашите нужди

Не забравяйте, че никой няма силата да чете мислите на другите. Дори, когато сте били заедно да не сте изразявали вашите нужди устно, то след като ще живеете заедно като съквартиранти, по-добре е да се насилвате да споделяте конкретно желанията си. Товаще ви помогне да преминете по-лесно през този труден период и ще ви даде сила да продължите напред и да изградите нов живот за себе си (и децата си).

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари

Някой си ( преди 11 години )
Проблема за раздялата е най-често неразбирателство в интимните отношения и изневери.Ставали са не една и две трагедии когато мъжа принуден да обитава с бившата си общо жилище трябва и да търпи нейния разюздан живот зад стената и да се сблъсква в банята с поредния .Ако съпруга също му е отпуснал края и влачи разни няма особен проблем поне видимо но ако той разстроен от предишния си брак не иска да започва нова връзка не е сигурно дали натрупващото се в него напрежение ,особено ако има и други проблеми например с работа,пари ,плюс алкохол като универсалното обезболяващо и предизвикателно отношение на някой или няколко от гастролиращите оттатък ,няма да доведат до кървав конфликт.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
( преди 11 години )
Де да беше и на практика толкова лесно. Истината е, че е най-добре всеки сам да си живее след раздялата.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар