IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо някои хора казват „НЕ“ на брака

10 декември 2013 13 00

8-те най-чести причини, които опонентите на брачната институция изтъкват в своя защита

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Да посветиш живота си на някого е красиво преживяване, но има някои основателни причини, поради които някои хора казват „Не“ на брака. Това не означава, че тези хора никога няма да създадат семейство, да си намерят половинка, с която да отгледат децата си. Просто тези хора не разбират защо непременно трябва да се женят. Някои от тях успяват с времето и с помощта на своя партньор да си променят мнението по този въпрос, но това невинаги се случва. Ето и кои са най-честите причини, които те изтъкват, защитавайки позицията си срещу брака:

1. Защото бракът може да свърши само с развод

Процентът на разводите се увеличава всяка година, но ако една двойка не сключи брак, тя никога няма да стигне до развод, дори да преживее фактическа раздяла. По принцип все по-малко хора вярват във вечна любов, а тези които идват от семейства с разведени родители, не искат да повтарят грешките на своите майки и бащи. Една от причините, поради които тези хора казват „НЕ“ на брака, е че не искат да се изправят пред огромната бумащина, с която е свързан разводът.

2. Заради кариерата

Има хора, за които се оказва невъзможно да жонглират със семейство и кариера и предпочитат да се съсредоточат върху едно-единствено нещо. Различните хора имат различни приоритети. Някои предпочитат да четат приказки за лека нощ на децата си, докато други биха предпочели да бъдат в офиса цяла нощ. Всеки има свой собствен източник на удовлетворение.

3. Страх от обвързване

Някои хора не искат да бъдат хванати в капана на една връзка за останалата част от живота си. Самата идея за това ги плаши до смърт. Дори и да започнат сериозна връзка, те пак може никога да не се навият за брак. Те искат да знаят, че имат избор. Тоест, те ясно отхвърлят идеята за моногамия, осъзнавайки че не могат да се врекат в любов на определен човек до края на живота си.

4. Страх, че ще бъдат лоши съпрузи

Ако един човек не е добър кулинар, ако е разхвърлян, ако обича нощния живот, ако има някои лоши черти в характера, ако е невротичен и т. н., той може да си дава ясна сметка, че няма да бъде добър съпруг. Някои хора се съмняват в способността си да бъдат добри партньори. Дори да обичат половинката си, те може да избягват брака, за да си спестят някои неприятности, от които се опасяват в бъдеще.

5. Заради негативни минали преживявания

Ако един човек е бил жертва на изневери в миналото (от страна на предишен партньор) или е преживял развод, той много трудно ще се довери на следващия си постоянен партньор. Дори един ден да установи, че това е перфектната му половинка, той пак може да остане скептично настроен към брачната институция. Лошият опит се забравя трудно и някои хора очакват всяка нова тяхна връзка да повтори предишната в даден момент.

6. Защото този човек обича свободата си

Ако един човек предпочита да прекарва цялото си свободно време по купони с приятели, то той едва ли е фен на брака. Някои хора просто не могат да се посветят на моногамията, когато има толкова много готини мацки/пичове по света.

7. Заради финансовата отговорност

Някои хора (най-често егоистите) вярват, че бракът ще намали личните им финанси, тъй като ще трябва да дават вече своя личен доход в семейството. За тях купуването на жилище, разходите по децата и домакинството и т. н. са скъпа инвестиция, на която не са напълно готови да се посветят.

8. Защото не се нуждаят от сертификат

Друга често срещана причина, която някои хора изтъкват срещу брака е, че вече се чувстват женени и нямат нужда от брачно свидетелство. Много двойки живеят на семейни начала, имат деца, споделят дом и отговорности, но не виждат смисъл да финансират едно скъпо сватбено тържество, на което да веселят и хранят роднини и приятели.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари

;) ( преди 10 години )
Бракът е афиширана отговорност. Сега младите не са уверени да я поемат за самите себе си, какво остава да я поемат за бъдещето на друг? В тези несигурни времена отговорноста идва със сигурноста. Нека всеки прецени във времето Както е казал народа: Всяка нещо с времето си. Кризата на зависимоста ще отмине. Свободата ще даде необходимост от избор. Бъдете сега щастливи, ако сте заедно. Времето ще покаже. Сигурност в брак не търсете. Търсете емоционална сигурност.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Тройка Ахилова ( преди 10 години )
Никога не бих родила дете на някой ***, който няма смелост да се ожени за мен. Предпочитам да съм без брак, отколкото позицията - ми той е готов за деца, ама за брак - не, смеееех...кое е по-страшно - да смениш наакан памперс или да купиш пръстен : )))))))
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Дени ( преди 10 години )
До ??: Така ли се реализираме в живота?! хахаха
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
?? ( преди 10 години )
Номер 1, (тук следва голяма усмивка:)Какво против имаш жената, с която живееш да се фука пред приятелките си с мъжа си и със сватбата си?:) Нима ние, жените, не заслужаваме да се видим реализирани в живота?:)
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
:) ( преди 10 години )
Нали все едно ще подписваш сметката...:)Е, щом удоволствието е взаимно, можете да си поделите цената на сватбата.:)
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
!! ( преди 10 години )
Удоволствието от секса е взаимно!Това първо. И Второ, на любимата ми жена бих и подарявал тържества всяка седмица, ако не трябва да се подписвам преди или след тях.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
? ( преди 10 години )
Кое не е съществено?:) Да заявиш пред роднините и приятелите си, че уважаваш жената, която ч.каш редовно достатъчно, за да й подариш едно сватбено тържество, което не е задължително да струва кон и вол?:)
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Коко Динев ( преди 10 години )
Доста реалистична и обективна статия, точно такова е положението днес сред младите най-вече. И аз самият съм мислил по всички тези въпроси не веднъж и не знам какъв е правилният подход и дали го има. Важното е да се правят деца, за да не се затрием като нация, другото май не е толкова съществено.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар