Когато имаш кралско присъствие до себе си, трябва да спазваш протокол. Когато не го направиш, ти се напомня по най-бързия начин, независимо дали това ще изглежда грубо или не.
Такъв беше случаят на 6 юни при срещата между първите дами на Великобритания и Франция. Кралица Камила кацна в Нормандия и се срещна с Бриджит Макрон за специално събитие в чест на 80 години от Десанта в Нормандия. Военната операция на Великобритания, САЩ и Канада срещу Третия Райх е част от Втората световна война, а успехът ѝ спомага за откриването на втори фронт в Европа и значително помага за падането на Хитлер.
По време на срещата 76-годишната Камила и 71-годишната Бриджит участваха в доста неловък момент, който бе запечатан от камерите и бързо разпространен в социалните мрежи. Както се вижда на видео, публикувано в X, бившият Туитър, съпругата на френския президент Еманюел Макрон се опитва да хване ръката на кралицата, след като двете полагат венци на мемориала на британските войски, загинали в Нормандия. Кралският представител обаче не отвърна със същото, държейки ръката си отстрани на тялото. След като съвсем леко докосна ръката на Камила, Бриджит отстъпи встрани и скръсти ръце пред себе си.
Awkward moment Brigitte Macron breaks Royal protocol as she tries to hold Queen Camilla's hand at D-Day memorial in Normandy#Macron #DDay #Camilla #Royals pic.twitter.com/Qi3h66iYee
— Daily Mail Online (@MailOnline) June 6, 2024
Двете дами седяха близо една до друга в минута мълчание, след което се присъединиха към съпрузите си – крал Чарлз и президента Макрон.
Правилният етикет при общуването с британските кралски особи отдавна е силно обсъждана тема. Уебсайтът на монархията, който все още не е актуализиран напълно след смъртта на кралица Елизабет през септември 2022 година, гласи „Няма задължителни кодекси на поведение при среща с кралицата или член на кралското семейство, но много хора желаят да спазват традиционните форми“. В това число се включват лек поклон на главата от мъжете и лек реверанс от жените, въпреки че ръкостискането също е приемливо.
Доказвайки, че няма утвърдени и категорични правила за това как се поздравяват кралски особи, крал Чарлз поздрави президента Макрон с прегръдка в Нормандия и целуна ръката на съпругата му.
Посещението на крайбрежния мемориал на британските военнослужещи беше повторно събиране на кралските особи и семейство Макрон, които прекараха време заедно през септември 2023 година, когато кралят и кралицата пътуваха до Франция за държавно посещение. На годишнината двойките отдадоха почитта си в чест на знаменателната годишнина от десанта, като събитието беше организирано от френското Министерство на отбраната и Кралския британски легион.
Службата беше организирана в знак на почит към мащабната военна операция, включваща около 156 000 мъже, 7000 кораба и 10 000 превозни средства, които атакуват германските сили в Нормандия на 6 юни 1944 година. Мисията служи като решаваща повратна точка във Втората световна война и началото на освобождението на окупираната от нацистите северозападна Европа.
Британският министър-председател Риши Сунак и съпругата му Акшата Мурти също присъстваха на церемонията. Събитието беше особено важно за крал Чарлз, тъй като отбеляза първото му международно пътуване след поставената му ракова диагноза. Монархът поднови публичните си задължения в края на април, след като Бъкингамският дворец обяви, че Чарлз е получил неприятни новини около здравето си и започва лечение през февруари.
Чарлз изнесе реч на английски и френски, в която сподели, че неговият дядо, Джордж VI, е наричал военната операция „върховното изпитание“. По думите на монарха, на този ден се почитат поколение от мъже и жени, които не трепнали пред очите на опасността и са били готови да се изправят пред всяко изпитание, което ги чака на брега.
Преминавайки на френски, кралят също похвали топлината и щедростта на посрещането, оказано от хората на Нормандия на ветераните, добавяйки че това е трогателно и запомнящо се.
Говорейки за онези, които са загубили живота си, монархът добави „Нека потвърдим, че ще се стремим да живеем според техния пример; нека се молим никога повече да не се правят подобни жертви; и нека се ангажираме да продължим тяхното звучно послание за смелост и устойчивост в стремежа към свобода, смекчена от задължението за отговорности към другите, в полза на по-младите поколения и тези, които все още не са родени“.
Присъствието на Чарлз в Нормандия е доста сантиментално. Монархът е покровител на Кралския британски легион, най-голямата благотворителна организация в Обединеното кралство за въоръжени сили, която помага за организирането на службата и поддържа паметника на загиналите военни.
Принц Уилям също беше във Франция, където се срещна с канадския премиер Джъстин Трюдо, след което изнесе реч пред ветерани от десанта и Втората световна война. Малко по-късно той се присъедини към над 25 държавни глави, ветерани и европейски кралски особи на международната възпоменателна церемония на плажа Омаха в Сен Лоран сюр Мер. Появата поставя на фокус ролята на принц Уилям като международен държавник, тъй като той представлява британското кралско семейство.
Коментари