fallback

Най-големите разкрития за състоянието на Селин Дион от самата нея

06 July 2024 18:00

Документалният й филм I Am: Celine Dion вече е наличен

Снимка: Getty Images

Селин Дион, известна още като "Кралицата на мощните балади" пленява публиката от десетилетия с динамичните си изпълнения и невероятния си вокален диапазон.

Родена в Квебек, Канада, като най-малкото от 14 деца, тя постига големия си пробви, печелейки конкурса Евровизия през 1988 година, когато е едва на 20 години. Тя се превърна в глобална суперзвезда през 90-те години с издаването на множество песни, оглавили международни класации, включително My Heart Will Go On от филма "Титаник". 

През декември 2022 година Дион влезе в медиите по друга причина - след като отложи и отмени редица концерти от световното си турне, тя разкри, че е била диагностицирана с рядко и инвалидизиращо разстройство, наречено Синдром на схванатия човек, което е повлияло на способността й да пее и ходи. 

Новият документален филм I Am: Celine Dion, режисиран от Ирен Тейлър, в момента е наличен в платформата Amazon Prime. Той предлага интимен и на моменти шокиращ поглед към живота на Дион с изтощителната болест. 

Ето и седемте най-големи разкрития за състоянието й

1. Нужни са 17 години, за да се диагностицира болестта

Първите признаци на синдрома на скованост на 56-годишната изпълнителка се появяват 17 години преди диагнозата й през юли 2022 г., когато за първи път тя започва да изпитва необясними мускулни спазми, които засягат гласните й струни и цялостното й благосъстояние. 

Идентифирането на болестта може да бъде голямо предизвикателство и това често означава, че хората не са навреме или правилно диагностицирани. 

Снимка: Getty Images

Синдромът често се развива при жени (в съотношение 2 към 1 спрямо мъжете) и при хора на възраст между 40 и 50 години, въпреки че в много необичайни случаи може да се пояи при деца и по-възрастни хора. Изчислено е, че само около 1 или 2 души на един милион имат това състояние. Лекарите често идентифицират погрешно синдрома на скованост като болест на Паркинсон, множествена склероза, фибромиалгия или тревожност. Тест, който измерва нивата на антителата на глутаминова киселина декарбоксилаза (GAD) в кръвта, може да доведе до окончателна диагноза. Хората със синдром на скованост могат да имат нива на GAD, които са 100 пъти по-високи от нормалните.

2. Дион и екипът й измислят фалшиви извинения за отмяната на концертите

Документалният филм описва как симптомите на синдрома на схванат човек са накарали Дион да отмени концерти или да напусне сцената по средата на шоуто, когато спазмите са причинили проблеми с гласа й.

Във филма певицата се разплаква, докато разкрива, че тя и нейният екип са излъгали за причините за отмяната, давайки фалшиви извинения като инфекции на ушите или синусите. 

Снимка: Getty Images

През пролетта на 2023 г. тя казва, че е взела мъчителното решение да отмени остатъка от турнето си Courage World, знаейки колко разочаровани ще бъдат нейните фенове. 

Певицата до голяма степен остана далеч от общественото внимание след това, отчасти от притеснение, че хората ще я видят на екскурзия със семейството си във вечерите, когато трябвало да е на сцената.

3. Синдромът усложнява ежедневието на Дион

"Често губех равновесие. Трудно ходех. Изпитвах много болка", разказва Селин в документалния филм.

Хората с нейното заболяване могат да имат моменти, в които просто ще замръзнат по средата на ход. Тази поза на скованост представлява висок риск от падания и последващи фрактури или наранявания на главата. 

Селин Дион и Рене-Чарлз. Снимка: Getty Images

При синдрома на схванатия човек имунната система на тялото се обърква и атакува важен ензим в нервната система, който "изключва" мускулите, когато човек не ги ползва. В резултат на това те се стимулират постоянно, което може да доведе до изключителна скованост и спазми. Болката от тези спазми не е за подценяване. Те често са продължителни и може да доведат до ускоряване на сърдечната честота, изпотяване и усещане, че ще припаднеш от болка. 

4. Дион е използвала животозастрашаващи количества валиум преди да й бъде поставена диагнозата

Преди поставянето на диагнозата, певицата опитала много средства, за да продължи с турнето си, включително парни душове и лекарства без рецепта. Тъй като симптомите й се влошили, лекарите й предписали различни лекарства, включително валиум (диазепам) като мускулен релаксант.

Селин Дион и Рене Анджелил. Снимка: БГНЕС

Дион започва със стандартна доза от лекарството, обикновено от 2 до 10 милиграма. Но ефектът бързо отшумявал. В един момен тя признава, че е стигала до 90 милиграма валиум, за да издържи на болката по време на изпълнение. "Можеше да бъде фатално. Не съм поставяла под съмнение количеството, защото не познавам медицината. Не разбирах, че мога да си легна и да спра да дишам. Но човек се учи от грешките си", казва Селин във филма. 

Понастоящем няма одобрени лекарства специално за синдрома на схванат човек. Леченията включват лекарства за облекчаване на симптомите - неща като медикаменти против тревожност и мускулни релаксанти - и имунотерапия, с която лекарите се надяват да управляват симптомите и да забавят прогресията на заболяването.

5. Връщането й в студиото създава ужасяващ момент

Към края на документалния филм певицата се връща в студиото и прави запис. След този екзалтиран момент Дион се поздравява с членове на своя екип. 

Но скоро след това тя е на час за физиотерапия (част от продължаващото й лечение) и започва да усеща спазми в ходилото си. Цялото й тяло се блокира и е ясно, че изпитва неистова болка. Нейният екип й дава диазепам спрей за нос, който осигурява известно облекчение.

При синдрома на схванат човек моментите на вълнение или стрес могат да предизвикат пристъп. "Една част от състоянието е, че свръхстимулацията - независимо дали е щастие, тъга, изненада - може да ме постави в криза", обяснява певицата. 

Въпреки че пристъпите могат да бъдат агонизиращи, те обикновено не са животозастрашаващи, въпреки че в екстремни случаи спазмите на гръдните мускули могат да повлияят на способността на човек да диша.

Селин Дион за нелечимата си болест: Сякаш някой се опитва да те удуши

Селин Дион на прага на смъртта заради нелечимата си болест

Неизлечимо болната Селин Дион: Надявам се на чудо, мечтата ми е отново да видя Айфеловата кула

6. Документалният филм включва интимни моменти от домашния живот на звездата

Въпреки че филмът включва клипове на певицата на сцената, той я показва най-вече в ежедневието, без грим, с прибрана назад коса на семпъл кок. 

Селин Дион със синовете си на погребението на Рене Анджелил. Снимка: БГНЕС

Дион споделя домашни видеозаписи от раждането на най-големия си син Рене-Чарлз и сегашния си домашен живот като майка на 13-годишни близнаци, нейните деца от брака с дългогодишния й съпруг и мениджър Рене Анджелил. Той умира на 73 години през 2016-а от рак на гърлото.

7. Селин Дион няма да се предаде

Епизодът, в който Селин Дион лежи скована на маса за масаж и не може да мръдне нито един мускул в тялото си, е ужасяващ и стряскащ за всички зрители. Това ни кара да се чудим дали някога отново ще я видим на сцената или в звукозаписното студио. Но волята й е силна. "Ако не мога да бягам, ще ходя. Ако не мога да ходя, ще пълзя. Но няма да спра", категорична е тя. 

За още новини от света на звездите последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор на статията:
Дарена Найденова
Сподели
Селин Дион разкрития болест документален филм I Am: Celine Dion синдром на схванатия човек
0 коментара
fallback