IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Папа Франциск – живот в снимки

22 април 2025 19 00

От ранните му години в Аржентина до най-високия пост в католическата църква

Снимка: Getty Images

Снимка: Getty Images

Преди да бъде избран за папа Франциск през 2013 година, той е роден като Хорхе Марио Берголио през 1936 година в Буенос Айрес. В младостта си работи като портиер, охрана и в крайна сметка се обучава да работи в научна хранителна лаборатория. Но оцелявайки от пристъпи на болест, младият аржентинец се чувства призван да се присъедини към Обществото на йезуитите – път, който нито той, нито семейството му са очаквали да поеме. 

По време на своето свещеничество Берголио работи в някои от най-престъпните райони на Буенос Айрес, като помага в усилията за почистване на кварталите и прекратяване на трафика на хора. През 2015 година Лукас Шерер разказва за работата си с религиозния лидер по улиците на Аржентина. 

„Спомням си, че ми каза, че църквата трябва да бъде като болница на бойно поле – готова да поеме тези, които са били наранени от трагедиите и греховете на живота“, спомня си Шерер. 

Като лидер на Католическата църква, папа Франциск зае необичайно категорични позиции по политически и социални въпроси. Той показа безпрецедентна папска подкрепа за еднополовите бракове, беше дълбоко инвестиран в опазването на околната среда и се застъпи за широко разпространените ваксинации по време на пандемията от коронавирус

Папа Франциск имаше влошено здраве през последните няколко години, включително дълга хоспитализация поради двойна пневмония преди смъртта му на 21 април 2025 година, ден след Великден. 

От най-ранните му години до последните му дни във Ватикана, вижте забележителния живот и пътуване на папа Франциск. 

Роден през декември 1936 година в Буенос Айрес, Берголио е син на италиански имигранти, които се преместват в Аржентина. Той учи за химичен техник, докато е в гимназията и за кратко работи в хранително-вкусовата промишленост в младостта си. След сериозен пристъп на пневмония (както и загуба на част от белите му дробове, предшестващи години на респираторни проблеми), бъдещият папа се присъединява към йезуитите през 1958 година, като по този начин започва пътя си на религиозен лидер. 

Докато учи за свещеник, Хорхе преподава литература и психология в католическото училище Colegio del Salvador в Буенос Айрес. 

След като е ръкоположен като свещеник през 1969 година, той служи като йезуитски провинциален началник от 1973 до 1979 година. 

През 80-те години Берголио работи като учител в семинария и служи като ректор в Colegio de San José, преди да замине за Германия, за да завърши докторската си дисертация през 1986 година. Завръща се в родния си град по нареждане на кардинал Антонио Куарачино, архиепископ на Буенос Айрес, и е назначен за титулярен епископ на Буенос Айрес през 1992 година. 

Изкачва се до титлата помощник архиепископ през 1997 година, преди най-накрая да бъде назначен за архиепископ на Буенос Айрес година по-късно

Приятелите му го помнят като безстрашен „уличен свещеник“ и непоколебим защитник на хората в неравностойно положение. „Той лично помагаше, утешаваше и благославяше хората, които спасявахме заедно – наркомани, проститутки и роби, държани във фабрики за дрехи“, казва Лукас Шерер през 2015 година.

Шерер и неговият колега Густаво Вера, който работи с неправителствената организация La Alameda по проблемите с трафик на хора, контрабандата на наркотици и корупцията, се срещат за първи път с Хорхе през 2008 година, когато той е бил архиепископ на Буенос Айрес. 

През 2001 година папа Йоан Павел II назначава Берголио за кардинал. 

На 13 март 2013 година Хорхе Марио Берголио е избран за папския престол и става папа Франциск. Новата му титла го прави първият папа йезуит, първият от Америка и първият папа извън Европа след сирийския папа Григорий III през 8 век. 

Същата година списание Time обявява аржентинеца за своя Човек на годината, отбелязвайки, че „седемдесетгодишната суперзвезда е готова да трансформира място, което измерва промените с века... Той взе името на скромен светец и след това призова за църква на изцелението“

Известен с прогресивните си наклонности, папа Франциск направи няколко изненадващи неща по време на мандата си. Той се присъедини към Instagram през март 2016 година, даде официално разрешение на жените да станат лектори, да четат Светото писание и да помагат при отдаването на причастие в църквата през 2021 година и се обяви против антигей законите по света през 2023 година.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by TIME (@time)

Той също така беше твърд застъпник срещу изменението на климата и беше за ваксинацията по време на пандемията от коронавирус. През 2020 година папата назначи архиепископ Уилтън Грегъри за кардинал, което го направи първият афроамерикански кардинал на Съединените щати. 

През януари 2023 година папа Франциск ръководи погребението на своя предшественик папа Бенедикт XVI, който почина на 31 декември 2022 година. 

„Подобно на жените в гробницата, ние също дойдохме с аромата на благодарност и балсама на надеждата, за да му покажем още веднъж любовта, която е вечна“, каза по това време папата, утешавайки тълпата от скърбящи. „Искаме да направим това със същата мъдрост, нежност и отдаденост, с които той ни даряваше през годините. Заедно искаме да кажем „Боже, ние даваме неговия дух в Твоите ръце““

Франциск Гети

Франциск на погребението на папа Бенедикт. Снимка: Getty Images

На 14 януари 2025 година от Ватикана потвърдиха, че папата е бил хоспитализиран в поликлиничната болница „Агостино Джемели“ в Рим поради бронхит.

„Тази сутрин, след аудиенциите си, папа Франциск ще бъде приет в поликлиниката за необходимите диагностични изследвания за продължаване на болничното лечение за бронхит“, се казваше в изявлението. Офисът също така разкри, че папата е страдал от бронхит от няколко дни – нещо, което той е забелязал по време на някои от публичните си аудиенции. 

Франциск Гети

Папата през март след изписването от болница. Снимка: Getty Images

Преди хоспитализацията папата предизвика опасения за здравето си, когато се появи в базиликата „Свети Петър“ за церемонията по включването на 21 нови кардинали. Тогава той беше забелязан с голяма синина на брадичката си. По това време пресслужбата на Ватикана обясни, че нараняването е леко и че папата е ударил брадичката си в нощното шкафче. 

През януари 2025 година Франциск претърпя друга травма. 

„Тази сутрин, 16 януари, поради падане в Санта Марта, папа Франциск получи натъртване на дясната си предмишница, без фрактури“, съобщи пресслужбата на Светия престол. Оттам допълниха, че ръката на папата е била обездвижена като предпазна мярка. 

Франциск Гети

Снимка: Getty Images

Папата беше изписан от болницата на 23 март, но остана в лошо здраве, въпреки че се върна на работа. В деня преди смъртта си, той се срещна с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс и изнесе годишното си публично обръщение за Великден. Папата почина в 7:35 сутринта в понеделник, 21 април, на 88 години. 

Ватикана си спомни за покойния папа в изявление, като кардинал Ферел казва „Той ни научи да живеем ценностите на Евангелието с вярност, смелост и универсална любов, особено в полза на най-бедните и най-маргинализираните. С огромна благодарност за примера му като истински ученик на Господа Исус, ние предаваме душата на папа Франциск на безкрайната милостива любов на Единствения и Триединен Бог“. 

За още интересни истории последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook  

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари