fallback

Лакочистител с ацетон - безопасен ли е за вашите нокти и кожа?

29 August 2023 09:00

Неговите алтернативи също крият рискове

IStockphoto

Много жени сами се грижат за маникюра си в домашни условия. Освен лакове в различни цветове и апликатори за декорации, те задължително ползват лакочистител. С него могат да премахнат някои несъвършенства или пък да почистят нокътната плочка. Повечето не се замислят да проверят дали в него има ацетон, а съставката има своето негативно влияние. 

Изопропил ацетон е един от най-разпространените разтворители, намиращи се в препаратите за отстраняване на лак за нокти. Вълшебната съставка помага да изтриете лака с памук само с няколко движения върху нокътя. Въпреки че не е токсична, ако не бъде погълната, тя все пак може да навреди на ноктите и кожата около тях. Особено ако се използва по-често. 

Какво е ацетон и наистина ли е толкова вреден? 

Снимка: iStock

  • Ацетонът е разтворител, който може да се намери в препаратите за отстраняване на лак за нокти; 
  • Лакочистителят с ацетон действа, като разгражда лака за нокти и го отстранява от повърхността на нокътната плочка; 
  • Ацетонът не е токсичен, но е опасен при поглъщане.
  • Излагането на ацетон може да дехидратира нокътната плочка и кожичките около нея. Съответно ноктите да станат сухи и чупливи; 
  • Средствата за отстраняване на лак за нокти без ацетон също съдържат химикали, а естествените лакочистители изискват изтъркване, за да отстранят лака, което може да увреди ноктите; 
  • Разтворите без ацетон могат да се използват за премахване на акрил, гел, шеллак и други видове, ползвани за маникюр; 
  • Няма убедителни изследвания, които да предполагат, че ацетонът е вреден или токсичен. Той е най-ефективният лакочистител на пазара в момента.

Потенциалните странични ефекти от излагането на разтворителя включват гадене, главоболие, респираторни проблеми и дори дразнене на очите. Ето защо, когато премахвате лака си за нокти и ползвате лакочистител с ацетон, трябва да проветрите помещението. И изхвърлите веднага памука, напоен с него. Причината, че изпаренията от него водят до въпросните неприятни симптоми, плюс слабост, възпалено гърло, чревен дискомфорт, киселини и други. 

„Ацетонът не е регистриран като канцероген (причиняващ рак) и се смята, че има ниска токсичност. FDA (Американската администрация по храните и лекарствата) счита, че ацетонът е безопасен в лаковете и покритията за контакт с храни. Няма критични последици за здравето от излагане на случайна или периодична употреба на продукти, съдържащи ацетон. Основната основна причина за безпокойство е случайното поглъщане на ацетон (и средства за отстраняване на ацетон) при деца“, каза д-р Саманта Айсман.

IStock

Лак за нокти – защо е по-добре да стои в хладилник?

Бюти съвети: Как да премахнем гел лак от дрехите си

Лак за нокти – 5 начина за бързо изсушаване

Има ли алтернатива на лакочистителя с ацетон? 

На пазара има редица марки лакочистители, които не съдържат ацетон. Лошото е, че в тях има други вредни химикали. Дори естествените лакочистители крият рискове, като например това, че с тях трябва да триете повече плочките. А това повишава стреса и уврежда конкретната зона. 

Според специалисти, ако искате да си купите нов лак за нокти, може просто да потърсите такъв с по-малко количество ацетон. Например 20 или 15 процента, което е минимално. Освен тази съставка, може да разчитате на такива като витамин Е, масло от гроздови семки, алое вера и други. 

За още тенденции за красота последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook.

Автор на статията:
Ваня Гъркова
Сподели
лак за нокти лакочистител ацетон
0 коментара
fallback