Масала чаят е южноазиатска напитка, която превзе западната култура на един дъх. Благодарение на богатата си смес от подправки, той предлага интересен вкус и ароматно изживяване. Независимо дали пиете чай, или сте любител на кафето, опитайте масала чай или чай лате, за да се запознаете с нови вкусове, докато се стопляте през студените есенни и зимни дни.
В тази статия ще изследваме потенциалните ползи, които пиенето на масала чай може да предложи.
Какво е масала чай
Масала чаят е напитка, която произхожда от Индия. Известен е и с други имена, включително като chai чай или понякога чай с подправки. Въпреки че е разработен в Южна Азия, през последните години той набира все по-голяма популярност в западния свят, като се включва в различни рецепти за вкусни и ароматни напитки.
Думата „chai“ на хинди означава чай и идва от китайската дума за чай (cha). Докато в Южна Азия името се отнася за черен чай или други чаени напитки, в западната култура се използва за описание на специфичен вкус с характерни нокти на канела, кардамон, карамфил и джинджифил.
Снимка: iStock
Освен черен чай и подправки, масала чаят съдържа и мляко. Характерният му много сладък вкус се дължи на захарта под формата на чиста захар или мед. Той има дълга история като любима напитка и неговото приготвяне – и следователно вкусът – варира в зависимост от региона или лицето, което го приготвя.
Потенциални ползи от масала чай
Докато някои хора пият масала чай, защото се наслаждават на уникалния сладък и пикантен вкус, други го включват, за да се възползват от потенциалните му ползи за здравето.
Снимка: iStock
Важно е да се подчертае, че понастоящем липсват научни доказателства, които да подкрепят потенциалните ползи за здравето от масала чая, но наличието на определени съставки може потенциално да допринесе за цялостното благосъстояние.
Антиоксидантни свойства
Масала чаят съдържа различни подправки и съставки, които могат да имат антиоксидантни и противовъзпалителни ефекти, което да допринесе за намаляване на оксидативния стрес в тялото. Канелата например съдържа канелен малдехид, който е едно от химичните съединения, които могат да допринесат за нейните противовъзпалителни свойства и да предпазят клетките от оксидативен стрес. Джинджифилът, от своя страна, съдържа съединения на гингерол и шогаол, които също могат да имат противовъзпалителни и антиоксидантни ефекти.
Подпомагане на мозъчната функция
Масала чай съдържа малки количества кофеин, които могат да помогнат на мозъчната функция. Кофеинът взаимодейства с централната нервна система, като блокира невротрансмитер (аденозин), отговорен за съня и релаксацията. Въпреки че съдържанието на кофеин в масала чая може да е по-ниско, отколкото в стандартните кафета, пиенето му все пак може да помогне за поддържане на бдителността и фокуса.
Снимка: iStock
Също така се предполага, че джинджифилът и канелата могат да допринесат за поддържане на когнитивната функция, тъй като проявяват противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, които могат да имат невропротективни ефекти.
Енергийна подкрепа
Черният чай е естествен източник на малки количества кофеин и аминокиселината L-теанин, която поддържа енергийните нива. Типичното високо съдържание на захар в тези напитки може да осигури бърз прилив на енергия, тъй като се усвоява бързо от тялото. Въпреки това е важно да запомните, че захарта може да причини бързи пикове в нивата на кръвната захар, което впоследствие може да доведе до внезапен срив. Това може да доведе до ниски нива на енергия, умора или раздразнителност и в дългосрочен план да причини повишено кръвно налягане.
Алтернатива на кафето
Масала чаят може да бъде добра алтернатива за хора, които търсят топла напитка, но искат да намалят приема на кофеин. Смесите тук обикновено предлагат около 40 милиграма кофеин на чаша, което е почти наполовина по-малко от стандартната чаша кафе. Освен черен чай, масала чаят съдържа подправки, които добавят още повече вкус и топлина.
Снимка: iStock
Подобно на кафето, чаят може да се сервира топъл или студен, като съставките и вида на млякото могат да бъдат избрани според индивидуалния вкус и диетични предпочитания.
За какво да внимавате
Консумацията на масала чай обикновено е безопасна за здрави хора. Едно нещо, което трябва да вземете под внимание, е високото съдържание на захар, което може да варира от 20 до 35 грама на чаша, което съответства на 5-9 чаени лъжички. Следователно хората, които се стремят да намалят приема на захар или калории, трябва да бъдат особено внимателни, когато консумират топлата напитка.
Масала чаят съдържа и черен чай, който осигурява малко кофеин. Въпреки че количеството е по-ниско, отколкото в обикновеното кафе, прекалената консумация може да доведе до странични ефекти като нервност или безсъние. Хората, които искат да намалят приема на кофеин, могат да изберат безкофеинов чай, който се прави със зелен или чай от ройбос.
Снимка: iStock
Бременни или кърмещи жени трябва да се консултират с лекар, преди да консумират масала чай, тъй като той съдържа както големи количества захар, така и малко кофеин, което може да се прояви по някакъв начин при по-чувствителни индивиди.
Как да си направите масала чай
Ако искате да си приготвите напитка у дома, следвайте тези инструкции:
► Изберете тип на чая – масала чаят може да се вари с черен чай под формата на насипни листа, но можете да използвате и пакетчета. Ако изберете версия без кофеин, можете да използвате чай от ройбос.
► Изберете подправките – масала чаят обикновено съдържа канела, кардамон и джинджифил. Можете да ги добавите по ваш вкус или да използвате готови комплекти, които вече съдържат микс от подправки.
► Изберете подсладител и мляко – обикновено масала чаят съдържа значително количество подсладител. Можете да се придържате към бяла или кафява захар, или да изберете мед, стевия или други подсладители, за да намалите калориите. Можете също така да изберете мляко въз основа на вашите хранителни предпочитания, включително мляко на растителна основа като овесено, бадемово или друго.
Коментари