Смята се , че разделното хранене не е диета, а начин на хранене , който може да се вгради в стила ви на живот като нагласа , а не като догматичен режим.
В България, в последните години разделното хранене е много популярно. Чрез него се изпълняват две големи цели: намаляването на телесното тегло и пречистването на организма.
Ключовият момент е правилното комбиниране на храни и групи храни.
Необходимо е да се отделят предимно белтъчните храни от консумацията на такива с въглехидратно съдържание. За ефективното храносмилане на тези групи храни са нужни различни ензими и това е физиологичният механизъм, на който се позовават привържениците на разделното хранене.
Въглехидраните храни се нуждаят от ензими, изискващи алкална среда, а белтъчните храни от ензими, изискващи кисела среда.
Счита се, че когато храните се консумират смесено, организмът не усвоява голяма част от храната и така тя ферментира, натоварвайки го с вредни вещества и излишни килограми.
Идеята за разделното хранене е с двувековна история . Д-р Уилям Хей , в началото на 20-и век, е класифицирал храните на алкални и киселинни.
Плодовете и зеленчуците образуват алкални съединения.
Млечните продукти , месото , рибата и яйцата , както и всички зърнени , хлебни и захарни изделия създават кисели /ацидни/ съединения.
Прилагането на разделно хранене се базира на няколко правила:
- Да не се смесват въглехидратни (нишестени) храни с белтъчни на един прием;
- Необходими са поне 4 часа пауза между консумация на белтъчна или въглехидратна храна и следващия прием;
- Плодовете да се консумират отделно на гладно, на закуска или поне два часа след основното хранене ;
- Мляко да не се консумира в съчетание с въглехидратни или белтъчни храни;
- Консумацията на високомаслени млечни продукти се ограничава до един път седмично;
- Консумацията на бобови храни - боб, леща, грах, се ограничава или се изключва напълно, тъй като в състава си те комбинират белтъци и въглехидрати;
- Не се консумират нито много студени, нито много топли храни;
- Да не се приготвя храна в алуминиеви съдове.
Не съществуват научни доказателства, които да подкрепят намаляване на телесното тегло или детоксикация на организма в резултат на разделно хранене, но доста хора съобщават добри резултати при използване на теорията за комбиниране на храните.
Не е научно обоснована теорията, че организмът среща затруднения в храносмилането при едновременна консумация на белтъчни и въглехидратни храни.
Хранителният прием при комбиниране на храните е с ниска енергийна стойност и това е причината за загуба на тегло.
Смята се, че приемът на храни при разделното хранене е небалансиран и съществува реален риск за развитие на хранителни дефицити, особено за някои витамини и минерали.
Редица проведени клинични проучвания не са доказали по-висока ефективност за намаляване на телесното тегло при лица на разделно хранене в сравнение с такива консумирали нискоенергийна, добре балансирана диета.
Положителни моменти, които не противоречат на принципите на здравословно хранене, при спазване на диетичен режим с комбиниране на храните са високата консумация на плодове и зеленчуци, ограничаване на консумация на храни с високо съдържание на мазнини, както и контролът на енергийния прием.
Диетолозите определят разделното хранене като неподходящо за деца, подрастващи, бременни, кърмещи жени, както и за хронично болни хора и препоръчват да се използва за кратък период от време една-две седмици.
Д-р Ралица Стоева е дипломиран кинезитерапевт, завършила е Национална спортна академия “Васил Левски”. Д-р Стоева е участвала в обучителни семинари за здравни специалисти в РНЕС /Pacific Health Education Center/; в гр. Бейкърсфийлд, Калифорния, САЩ. Автор на редица публикации - Stoeva,R.- Implication of remedial gymnastics for patients with chronic obstructive lung disease,Pnevmol.i ftiziatr.4,1989,p.32-36, Стоева,Р. – Кинезитерапия и здраве , Хомо Футурус 2003 и др. От близо 10 години се занимава с рехабилитация на бебета и деца.
Какво трябва да знаем за разделното хранене
13 декември 2005 12 39Смята се , че разделното хранене не е диета, а начин на хранене , който може да се вгради в стила ви на живот като нагласа , а не като догматичен режим

Сподели
Коментари


Коментари
