IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Маскне – другата страна на коронавируса

16 май 2020 12 00

Ето как да се справите с акнето след носенето на маска

IStockphoto

Пандемията промени коренно живота ни. Освен че си останахме изолирани вкъщи, научихме се да носим маски, ръкавици и шлемове, когато ходим навън или в магазина. Това може да ни предпази до някаква степен от коронавирус, но същевременно е изключително вредно за кожата.

Преди близо 2 месеца имаше дефицит на маски и много хора се принудиха да си ушият сами. Освен с притеснението колко ефективни са те, се наложи да свикнат с това, че след носенето им кожата е раздразнена. Акнето също бе забелязано като страничен ефект от носенето на предпазни средства.

В интернет се появи терминът „маскне“ – другата страна на коронавируса или акне, което се появява след носенето на маска. Неприятните малки пъпчици се образуват заради влагата, която се получава, както и контакта между материала и кожата.

По думите на д-р Денди Енгелман, въпросните пробиви по кожата се получават в резултат на прекомерното триене на маската в кожата или така нареченото механично раздразнение. За него могат да допринесат и очилата, чиито стъкла се запотяват и част от влагата отива в маската.

акне Pixabay

Pixabay

„Всяко триене и дразнене може да активира бактериите в кожата и да създаде микроразкъсвания. Те позволяват по-лесно навлизане на бактерии и мръсотия през кожната бариера. Това води до възпаление, с което идва и акнето, обяснява пред InStyle дерматологът Тифани Либи.

Ако до момента сте имали по-проблемна кожа или така нареченото възрастово акне, може и да не различите това, което е причинено от маската. Иначе то е съсредоточено в областта около устата, която е покрита с маската. Може да се наблюдават кисти, малки ситни пъпчици или такива с бял връх, обяснява още д-р Енгелман.

Ще забележите тези пробиви, където седи маската – мостът на носа, брадичката и бузите – и те придобиват формата на бели връхчета, черни точки (ако се окисляват от въздуха) или дори ожулвания и кисти, казва д-р Енгелман. По думите му, те се появяват както при пациенти, така и при лекари, които трябва да са с маски с часове.

Влагата, прах, излишен себум, грим, са нещата, които влияят най-зле на кожата, която „не може да диша“, докато е покрита с маска.

предпазна маска

IStock

Как да се грижите за кожата си, ако имате този вид акне?

Почиствайте лицето си преди и след носенето на маска

Ако до момента сте се грижили стриктно за почистването на вашата кожа, сега трябва да бъдете още по-сериозни. Преди да сложите маската и да излезете навън, се уверете, че кожата на лицето ви е чиста. Тя не бива да бъде с грим или твърде мазна, защото всичко това ще полепне по предпазното средство.

В случай, че сте измили лицето си и сте го подсушили, нанесете хидратиращ крем, но изчакайте той да попие в кожата и тогава слагайте маската си, съветват дерматолозите.

За да предотвратите задържането на бактерии, веднага след прибиране изхвърлете или изперете маската. След това почистете лицето си с нежно козметично средство.

„Препоръчвам препарат за почистване с бензоил пероксид веднъж на ден – за премахване на излишния себум и бактериите“, обяснява д-р Либи.

акне, грижа

IStock

Пипайте лицето си с пръсти максимално рядко

Независимо дали сте у вас или навън, сведете до минимум пипането на лицето с ръце. По пръстите полепват бактерии, които лесно може да вкарате в кожата. А след като поставите маската, те да са предпоставка за образуването на маскне.

Забравете за грима

Красотата изисква жертви. Ако сте свикнали да носите пудра или ползвате коректор, за известно време спрете да се гримирате. Може и да помислите за по-лек грим, но в случай, че носите маска по 6-8 часа на ден, е най-добре кожата да ви е чиста. Така ще намалите риска от образуването на акне.

Автор - снимка
Автор на статията:
Ваня Гъркова

КоментариКоментари

Wisdom goddes ( преди 4 години )
Много полезен пост... НО можеше и да препоръчате домашни маски за лице и за различните видове кожа (мазна, суха, с бръчки и др.) и да обясните как да изстискаме пъпките или да предупредите ако не трябва да ги пипаме въобще! :)
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар