Ако някога сте имали сух, сърбящ и люспест скалп, вероятно сте имали пърхот. Това състояние не е вредно или заразно, но със сигурност може да бъде досадно и неудобно. Ако имате пърхот, може да се хващате, че често си чешете главата или се появяват малки бели люспи по дрехите си.
Около половината от световното население се бори с пърхота. Ако и вие попадате в този списък, най-вероятно у дома имате специални шампоани и маски за коса, с които да излекувате състоянието. Има обаче и други начини, които да ви помогнат в тази борба. Те са напълно достъпни и може да се намерят във всяка една кухня.
Доказано е, че домашните лекарства като ябълков оцет и масло от чаено дърво помагат да се отървете от пърхота. Но преди да стигнем до тях, трябва първо да разберем какво точно предизвиква появата на малките бели люспи в косата ни.
Какво предизвиква пърхот?
Пърхотът може да се появи по целия ви скалп, но обикновено той е най-разпространен в задната част на главата, по фронталната линия на косата и около ушите. Д-р Джошуа Цайнхер казва, че това състояние е резултат от реакцията на тялото ви към вид гъбички, които живеят естествено върху кожата ви, включително и главата.
Когато тези гъбички растат прекалено много, те предизвикват възпалителна имунна реакция, която води до лющене на кожата. Най-често пърхотът може да се появи в горещо и влажно време, когато потта се натрупва върху скалка и създава идеално място за растеж на още гъбички.
Снимка: iStock
Лекарствата против пърхот, които може да си направите у дома, обикновено действат като се фокусират върху излишните гъбички и се опитват да ги премахнат.
Ето пет домашни средства за лечение на пърхот и как да ги използвате
Масло от чаено дърво
Защо помага: Маслото от чаено дърво се използва като средство за лечение на различни гъбични и бактериални състояния, тъй като има антимикробни свойсва. То може да убие и да спре разпространението на микроорганизми, включително и гъбички.
Изследване от 2002 година тества контролен шампоан без съдържание на чаедно дърво и такъв, който съдържа 5% масло от чаено дърво. Участниците, които са се подложили на експеримента, са били 126. Резултатите показали, че тези, които са използвали шампоан с масло от чаено дърво, са имали 41% редуциране на пърхота.
Снимка: iStock
Как да го използвате: Д-р Цайнхер казва, че никога не трябва да прилагете масло от чаено дърво в чистата му форма, тъй като това може да предизвика дразнене. Лекарят препоръчва да поставяте няколко капки от маслото в обичайния си шампоан всеки път, когато миете косата си.
Ябълков оцет
Защо помага: Докато много хора поглъщат ябълков оцет с цел подобряване на здравословното състояние, той може да се използва и при борба с пърхота. Оцетът помага да се справите с това състояние по два начина. Първо, той има антибактериални и противогъбични свойства, което убива гъбичките, които причиняват пърхот. Второ, оцетът е стипчив, което означава, че свива порите и премахва излишното омазняване.
Как да го използвате: Подобно на маслото от чаено дърво, ябълковият оцен не трябва да се използва в нераздредена форма. Д-р Цайнхер казва, че може да го разреждате с вода и да го прилагате върху скалпа, оставяйки го да поседи за около пет минути, след което да изплакнете обилно с вода. Може да използвате използвате смес 1:1 вода и оцет или пък да започнете с по-малко количество оцет, ако скалпът ви е по-чувствителен.
Сода за хляб
Защо помага: Содата за хляб се бори срещу пърхота също по два начина. Доказано е, че тя има леки противогъбични свойства, а също така може и да ексфолира, което е от полза за хора, които имат значително лющене на скалпа. Ексфолирането може да помогне да се отървете от натрупания пърхот и да създадете по-здравословна среда на скалпа.
Как да го използвате: Експертите казват, че може да смесите около една супена лъжица сода за хляб с обичайния си шампоан или пък да я смесите с вода, за да получите консистенцията на паста. Масажирайте скалпа със сместа и след това изплакнете обилно. Лекарите обаче не препоръчват честото използване на този домашен лек, тъй като содата за хляб е много алкална и може да увреди косата ви.
Кокосово масло
Защо помага: Кокосовото масло също има противогъбични свойства, така че може да намали количеството на гъбички, причиняващи пърхот. Освен това, то може да успокои всяко възпаление на скалпа, тъй като е доказано, че има противовъзпалителни свойства. Този лек има и допълнителен бонус - той може да проникне в косъма и да подхрани косата ви.
Снимка: iStock
Как да го използвате: Взете две супени лъжици кокосово масло и го масажирайте в скалпа с върха на пръстите си. Оставете да подейства за един-два часа, след което измийте старателно косата си с обикновен шампоан.
Алое вера
Защо помага: Алоето е растение и гелът му е добре известен със своите овлажняващи свойства, така че може да помогне при сърбеж, който идва заедно със сухата кожа. Изследвания показват, че алое верата има антибактериални и противогъбични свойства, които могат да намалят гъбичките по скалпа и да се борят с пърхота.
Как да го използвате: Вземете гел от алое вера и го нанесете върху проблемните зони. Може да го оставите за около 30 минути преди да се измиете.
Кога трябва да посетите лекар?
Ако домашните лекарства не работят, шампоаните против пърхот също са добра опция. Ако нито един от двата начина не ви помогне, трябва незабавно да посетите сертифициран дерматолог, който да ви предпише лечение.