Премахването на акрилен лак у дома не е никак трудно, стига да се въоръжите с няколко инструмента и техники, които ще ви осигурят защита на естествените ви нокти. По този начин ще сте сигурни, че те ще останат здрави и устойчиви, след като приключите процедурата. „Една от най-често срещаните грешки при премахването на акрил у дома е недостатъчното търпение и обелването или отлепването на лака“, казва Сали Хансен пред Marie Claire. Тя добавя, че това може да причини увреждане на естествения нокът.
Какво обаче да правите, когато искате да премахнете акрилния си лак, но не можете да стигнете до салона? Трябва да следвате две основни стъпки, предложени от експертите, за да се справите с процедурата съвсем сами и то у дома. Ако спазвате дословно правилата, ще успеете да премахнете акрилния си лак лесно и без да нанасяте повреди върху естествения си нокът.
Ето и какви са стъпките при премахването на акрилен лак у дома
Първа стъпка: Премахнете допълнителната дължина
Първата стъпка е да премахнете по-голямата част от дължината на нокътя. Сали Хансен предупреждава да сте много внимателни и да не засегнете естествения нокът. Най-добрият начин за отстраняването е използването на специална нокторезачка за акрил, но ако нямате такава подръка, може да използвате и обикновена, но по-голяма нокторезачка. „Започнете да подрязвате от едната страна и бавно преминете към другата. Никога не режете нокътя си направо“, казва Хансен пред Marie Claire.
Снимка: Pixabay
След това вземете две пили за нокти – едната груба, за премахване на акрила и друга с по-висока пясъчност за естествените ви нокти. Хансен казва да пилите внимателно докато блясъкът не изчезне, като предупреждава, че това може да отнеме малко повече време и трябва да сте търпеливи. Внимавайте да не прекалите с пиленето, защото това може да изтъни и да отслаби нокътя.
Втора стъпка: Вземете ацетон
Следващата стъпка включва използването на ацетон. Според Хансен има два начина. Първият е затоплянето на бутилката с топла вода, след което изсипвате течността в купа и киснете пръстите си за 30 минути. Вторият е прилагането на метода с фолио, който обикновено се използва в салоните. Накиснете памучно топче в ацетона и го поставете върху нокътя си, след това вземете парче алуминиево фолио и го увийте около пръста си, като не забравяйте да сгънете върха, за да се запечата.
Снимка: iStock
Проверете ноктите си след 30 минути. Ако достатъчно количество акрил се е разтворил, можете внимателно да отстраните излишния лак с по-фина пила за нокти. „Ако все още има неща, които не могат да се премахнат, накиснете пръстите си за още пет минути и опитайте отново“, казва Хансен.
Съветът на професионалистите е да имате до себе си и бутилка масло за кожички с витамин Е, тъй като ацетонът може да изсуши ноктите и кожата около тях. Хансен съветва да прилагате продукта веднъж на ден.