В епизод от подкаста Get Real един от водещите – Ашли Чой – отдели секунди, за да коментира ноктите на госта, корейската певица Sogumm. Те са лакирани в мандаринов цвят, но без използването на базово покритие. Изпълнителката призна, че не се подлага на ноктопластика, нито пък оставя ноктите си да растат твърде много, защото свири на пиано и не иска да ѝ пречат. Водещите и Sogumm заявиха, че тази техника на лакиране се нарича балсамиране.
Като човек, израснал в европейска държава, трябва да призная, че това е първият път, в който чувам за тази завладяваща техника за дълготраен маникюр без използването на базов или топ лак. След няколко бързи проучвания ми стана ясно, че лакирането с паста, направена от смачкани свежи листенца от растението слабонога, известно още като градински балсам, е традиция в Корея.
От Allure успяват да се свържат с певицата Sogumm, която разказва малко повече за древната корейска техника за нокти, известна още като 봉숭아 물 들이기, което в превод означава „балсамово багрило“.
Старото е ново
Ако попитате корейски маникюрист относно този метод, ще ви отговори, че това е част от детството на всеки любител на лакирането в Корея. Емблематичният маникюрист Джин Сун Чой, който е роден и израснал в Корея преди да се премести в Ню Йорк през 1991 година и да се превърне в основна част от Седмицата на модата, казва пред Allure, че пази мили спомени за тази техника, защото е била голяма част от ранните му години.
Оказва се, че балсамовото багрило е било популярно сред децата в Корея през 90-те и дори по-ранните години, защото много училища не позволявали на учениците си да си правят маникюр. Важно е да се отбележи, че оттогава правилата са се променили и не са чак толкова строги. Бабата на Зион Ко Лам е лакирала своите нокти по този начин, за да има красиви ръце въпреки училищните правила.
Макар техниката да е възникнала преди повече от три десетилетия, тя се възражда заедно с много други ретро корейски тенденции в Сеул като макголи, ханбокс и телефоните с капаче. Пандемията също стимулира нейната популярност, тъй като много хора трябва да си правят маникюра у дома. „Това е красив, прозрачен цвят, който е с ниска поддръжка и изглежда много естествено“, казва Ким Хюн Джу пред Allure.
Според Парк Юн-кюнг, славата на балсамовото багрило се засилва още повече и от нови комплекти, които ви позволяват да лакирате ноктите си, без да берете цветя и да мачкате листенцата им. Вместо това вие се сдобивате с балсам на прах и стипца.
Между другото, стипцата е ключова част от тази техника. Научно известна като алуминиев сулфат, може да я намерите в секцията за подправки в магазина за хранителни стоки. Химичното съединение е компонент на бакпулвера и може да се използва самостоятелно в рецепти за мариноване. Според козметичния химик Джинджър Кинг, стипцата помага за избистряне на водата и действа като стягащо средство в козметиката. В лакирането служи като стабилизиране на сместа.
Освен това хаштагът 봉숭아 물들이기 вече има над 20 000 публикации. Хората дори лакират ноктите си в чисти цветове, за да имитират ефекта на балсамово покритие.
Историята на балсамовата техника
Лакирането на нокти с цветовете на слабонога обаче датира много по-далеч от детството на тези експерти. Някои хора вярват, че техниката датира около 1275 и 1325 година, когато крал Чонсон управлява династията Корео. „Има история как той засадил много слабонога, след като се върнал от Китай, където е бил пленник“, казва Джей О пред Allure.
Писмените данни за тази техника се появяват през 1849 година по време на династията Чосон. Тогава брането на растението е посочено като сезонна дейност и обичай. Тъй като придава на ноктите червеникав оттенък, корейците вярвали, че лакирането по този начин помага да се отблъснат зли духове, опасности и лош късмет, осигурявайки им защитни сили.
Традиционният процес на лакиране включва бране на цъфтежите на слабонога през лятото, когато те току-що са цъфнали. След това ги смачквате и ги комбинирате със стипца. Пастата, която току-що сте създали, я разнасяте върху всеки нокът и я оставяте да изсъхне за една нощ, за да може цветът да проникне добре. Без значение каква част от растението използвате или какъв цвят са венчелистчетата, винаги излиза един и същ маково-оранжев цвят.
Преди се е вярвало, че ако лакът издържи от лятото до първия сняг на същата година, любовта ви ще откликне на вашите желания. Някои са вярвали, че трайният нюанс е сигнал, че ще се ожени за първата си любов следващата година.
Ако не можете да намерите подобно растение, може да се сдобиете с ефекта, лакирайки ноктите си с наподобяващ акварел оранжев лак. Въпреки че лаковете няма да издържат толкова дълго, все пак ще се включите в тенденцията.
Коментари