Преди да има кремове с бензоил пероксид и почистващи препарати, съдържащи салицилова киселина, които помагат на пъпките да изчезнат, имаше бентонитова глина. Този земен прах, кръстен на град Форт Бентън заради едно от най-големите находища там, е обичан заради способността си да атакува замърсяванията в кожата и да ги отстранява.
Не е нужно да търсите усилено, за да намерите продукта. Бентонитовата глина е нещо, което може да купите от местната аптека, козметичните магазини или обектите за здравословни храни. Често се предлага под формата на прах, поместен в удобна опаковка – обикновен пластмасов буркан с капачка, която се завива, или торбичка за повторно затваряне.
Въпреки че е сравнително лесно да се намери под формата на прах, бентонитовата глина може да се появи и в продуктовите формулировки, насочени към третиране на постоянно лъскавата Т-зона или кожа, раздразнена от пъпки. Тя е най-добра за почистване на порите от мръсотия, излишен себум и онези миниатюрни частици замърсявания, с които кожата ви влиза в контакт ежедневно. Също така е чудесна за скалпа и мръсна коса, която е изморена от натрупването на продукти.
Но как всъщност работи бентонитовата глина? Има ли ефект от нея? Отговорите на тези въпроси даваме по-долу.
Какво е бентонитова глина и как действа?
Бентонитовата глина е естествено, подобно на кал вещество, образувано от вулканична пепел, за която се смята, че се е образувала преди около 2,6 милиона години. Известна е още като монтморилонитова глина, кръстена на региона във Франция, в който е открита.
Като съставка за грижа за кожата, бентонитовата глина е легендарна в маските за лице, но се появява и в почистващите препарати и ексфолианти, и то с добра причина. „Тя е толкова абсорбираща, че е като гъба, която се свързва с маслото и мръсотията по повърхността на кожата“, обяснява дерматологът д-р Джошуа Зейхнер пред Allure.
Бентонитовата глина носи отрицателен електрически заряд, който привлича примесите. Когато влезе в контакт с кожата ви, тя претърпява промяна в текстурата. Сгъстява се и образува гел матрица, за да улови маслото и остатъците от грим, така че да може лесно да се отмият с вода.
Снимка: iStock
Важно е да се отбележи, че ако потърсите в интернет „бентонитова глина“, ще се появят две различни нейни форми. „Калциевата е това, което намирате в козметиката, защото е нежна и богата на калций, който помага за подобряване на клетъчния оборот, засилва задържането на влага и поддържа непокътната кожната бариера“, казва козметичният химик Джинджър Кинг пред Allure.
Натриевата бентонитова глина не е за кожата. Тя се използва като уплътнител за предотвратяване на течове в езера и язовири. Ако пазарувате бентонитова глина, която да използвате за красота, трябва да се сдобиете с калциевата.
Как помага на кожата?
Тъй като бентонитовата глина действа блестящо за премахване на мазнини и други гадости, това е добър вариант за хора с мазна или склонна към акне кожа. Тя помага да се контролира производството на себум, създава матово покритие и минимизира вида на изпъкналите пори. Антиоксидантните минерали и противовъзпалителните свойства успокояват акнето, като в същото време стягат порите.
Снимка: iStock
Много хора описват бентонитовата глина като детоксикиращо средство, но тя не е това. Въпреки че има абсорбиращи свойства и може да помогне за премахване на замърсявания, мръсотия и прахови частици, които се натрупват върху кожата през деня, глината не филтрира токсините. Самата кожа не е добър агент за почистване на токсини. Единствените детоксикиращи органи в тялото са черният дроб и бъбреците.
Как да използвате бентонитовата глина?
Вместо спа процедура за лице, може да закупите бентонитова глина на прах и да си създадете собствена маска. Ако прочетете инструкциите на някои от тези прахове, те може да ви насочат да избягвате приготвянето на нещата в метална купа, за да не компрометирате целостта на съединението. Но козметичният химик Ранди Шулер споделя, че това не е толкова важно. „Бентонитовата глина съдържа соли, които създават йонен заряд, когато се разтварят във вода, но металът няма ефект върху това“, споделя той пред Allure.
В купа смесете една лъжица глина с една лъжица вода или ябълков оцет, за да създадете паста. Бентонитовата глина има алкално pH и поради това е по-добре да използвате оцет, за да помогнете за неутрализирането на алкалността, така че сместа да е по-мека. Освен това така ще поддържате нормално pH около 5,5.
Снимка: iStock
Налични са и изобилие от предварително смесени маски от бентонитова глина, които също са добро средство за решаване на проблемите ви. Много от тях също са обогатени със съставки като сок от алое или глицерин, които допълват хидратацията, или пък каолинова глина за нежно ексфолиране.
Честотата на използване зависи от вашия тип кожа и проблеми. Ако използвате бентонитовата глина като част от лечението на акне, може да я прилагате два до три пъти седмично. За хората с чувствителна кожа се препоръчва използването веднъж седмично и след това увеличаване на употребата, ако няма дразнене.
Маската от бентонитова глина не трябва да се оставя твърде дълго време върху кожата, защото се втвърдява и се лющи. Това може да доведе до дехидратация и дразнене. Придържайте се към 10 до 20 минути, след което изплакнете с вода. Добре е после да използвате нежен почистващ препарат, за да премахнете замърсяванията и запушените пори.
Може ли да я използваме за косата?
Когато става въпрос за по-лъскава и по-здрава коса, бентонитовата глина може да не е първото нещо, което ви идва наум, но може да е липсващата част от уравнението. По същия начин, по който тя избистря кожата на лицето, може да ексфолира и дълбоко да почисти скалпа. Нейните противовъзпалителни свойства могат да помогнат при някои дерматити и лющене на скалпа. Плюс това, високото минерално съдържание обогатява кожата на скалпа и космените фоликули.
Снимка: iStock
За да извлечете максимална полза, разделете косата си на две и нанесете сместа от бентонитова глина и вода върху скалпа, като стигнете до краищата. След това оставете маската да престои 20 минути.
Коментари