IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Азелаинова киселина – невъзпетият герой в борбата с акне

7 август 2022 10 30

Ето защо е толкова харесвана от дерматолози

Снимка: iStock

Снимка: iStock

Когато се замислите за лечение на акне, азелаиновата киселина може да не е първата съставка, която ви идва наум, или, нека бъдем честни, дори петата, но това трябва да се промени. Независимо дали го използвате като крем, гел или почистваща пяна, това лечение може да прогони бактериите и да намали зачервяването, причинено от различни кожни заболявания.

Азелаиновата киселина е любима на дерматолозите заради нейната гъвкавост и нежност, като помага при много повече проблеми, освен акне. Тази съставка за грижа за кожата заслужава малко повече уважение и признание, отколкото получава в света на красотата.

Какво е азелаинова киселина?

Накратко, азелаиновата киселина е дикарбоксилна киселина, която помага за ексфолирането на кожата и се синтезира естествено от дрожди, но може да бъде извлечена от няколко места. Тя се произвежда естествено върху кожата ви от дрожди, но може да я направите и в лаборатория, като може да дойде от зърнени храни и култури.

Освен че е комедолитична, което означава, че предотвратява появата на черни точки, тя работи и за дълбоко ексфолиране на порите. Киселината също така е кератолитична – намалява кератинапротивовъзпалителна е и има антиоксидантни свойства.

крем за

Снимка: iStock

Въпреки че дерматолозите препоръчват да закупите азелаиновата киселина с рецепта със сила от 15 до 20%, тя се предлага и без рецепта в по-ниска концентрация от 10 или по-малко процента. Съставката може да се намери в лечения без отмиване и се предлага под формата на гел, пяна и крем, които са предназначени за използване върху различни области от тялото.

Ползи от азелаиновата киселина

Азелаиновата киселина е многофункционална съставка за грижа за кожата, която се справя с множество проблеми, свързани с пъпки и възпаления.

► Нежно ексфолира – навлиза дълбоко в порите и премахва мъртвите кожни клетки, които причиняват матов тен на кожата и запушване.

► Бори се с акнето – има антибактериални свойства и дерматолозите казват, че е чудесна против акне.

► Намалява възпалението – азелаиновата киселина успокоява раздразнението и помага за подобряване на червените подутини, причинени от възпаление.

► Изравнява тена – инхибира тирозиназата, която е ензим, водещ до хиперпигментацията от акне и може да повлияе на мелазмата.

► Лекува розацея – азелаиновата киселина може да помогне при запушване на порите, възпаление и вторични инфекции, причинени от розацея. Това е по-малко дразнеща опция за хората с розацея, при които кожата е много чувствителна.

► Безопасна за бременни – съставката е една от малкото възможности за лечение на акне, розацея, запушени пори или пигментация, която като цяло е безопасна за бременни жени.

► Не съдържа глутен – въпреки че е произведена от пшеница, повечето гастроентеролози са съгласни, че киселината не може да се абсорбира достатъчно през кожата, за да ви предизвика чувствителност към глутен или алергична реакция.

► Полезна при алопеция – някои лекари и дерматолози включват съставката при лечение на косопад, защото смятат, че ще помогне за растежа на косата.

Странични ефекти

Възможно е да изпитате леко дразнене, като смъдене или мравучкане, когато използвате азелаинова киселина. Ако нежеланите реакции станат тежки, включително подуване на лицето, затруднено преглъщане или дишане и копривна треска, трябва да уведомите вашия лекар, тъй като това може да означава алергия.

Как да я използвате?

Независимо дали използвате съставката със или без рецепта, нанесете тънък слой от продукта върху чиста, суха кожа два пъти на ден – сутрин и вечер. За хора с чувствителна кожа се препоръчва само веднъж на ден.

масло за

Снимка: iStock

Всеки тип продукт с азелаинова киселина, който използвате, нанесете върху лицето и шията си, като вземете количество с размер на грахово зърно и го разпределите равномерно между зоните. За да помогнете на съставката да се абсорбира и да действа още по-ефективно, първо приложете гликолова, салицилова или млечна киселина или ретинол. По този начин ще отворите кожата и порите.

Не забравяйте да нанесете слънцезащитен крем и овлажнител след това, когато използвате киселината сутринта.

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари