fallback

Битката на маникюрите – гел или ши лак да изберем?

20 August 2022 13:30

Изчистваме всички неясноти около двата вида

Снимка: iStock

Обещанието за лъскав маникюр без наранявания до две седмици е точно причината маникюрът с гел лак да остане един от най-популярните избори в салоните за красота. Дълготрайният лак издържа на неща като миене на съдове, а и не изисква много време за изсъхване.

Решенията за цвета на лака, ноктопластиката и формата на ноктите не са единствените избори, които трябва да направите, когато получавате гел маникюр. Може дори да бъдете попитани дали искате ши или гел, или пък да ви се каже, че салонът предлага само едното.

Именно затова решихме да изчистим всички неясноти около двата вида маникюр, като по този начин да ви помогнем в избора при следващото ходене в салона. Ще ви разкрием какво всъщност представляват и двете опции, кои са страничните им ефекти и как да изберете правилната за вас.

Какво е гел маникюр?

Този тип маникюр се извършва с гел лак – дълготрайна формула, която се втвърдява с ултравиолетова светлина, за да може лакът да остане лъскав и без начупвания в продължение на дни. UV светлината незабавно прилепва гела към вашето нокътно легло, като изсъхва за около 30-60 секунди.

Снимка: Pexels

Има два вида гел, които са популярни в салоните за маникюр – меки и твърди. Първите имат по-тънък слой и могат да бъдат премахнати с ацетон. Вторите са малко по-дебели и издържат по-дълго време. Проблемът при тях обаче е, че те изискват професионално отстраняване и не могат да бъдат премахнати в домашни условия без да нараните нокътя.

Какво е ши лак маникюр?

Ши лак е патентована марка за гел лак, създадена през 2010 година. Съчетава най-добрите характеристики на обикновения и гел лака, превръщайки се в напълно отстраним хибриден UV цвят за нокти. Предимствата включват над 14 дни лъскав дизайн без нараняване, без време за изсъхване в салона и лесно отстраняване, което не уврежда ноктите.

Снимка: iStock

За да удължите живота на маникюра си с ши лак възможно най-дълго, професионалисти препоръчват да избягвате агресивни разтворители и да третирате кожичките с подхранващо масло.

Странични ефекти от гел маникюра

Гел маникюрът ще издържи много по-дълго от този с традиционен лак, но услугата има няколко недостатъка. А именно – неправилното отстраняване може да доведе до увреждане на ноктите.

Мекият гел се отстранява с ацетон, като е важно да не се дърпа или отлепва. Оставянето на лака да се накисне и внимателно да се изпили ръчно е най-добрият начин за безопасно премахване, без да се наранява естественият нокът. Ако гелът започне да се повдига, отлепването на лака е един от най-лошите варианти, тъй като може да отстраните слой и от нокътя си заедно с него.

Снимка: iStock

За твърд гел трябва да отидете при професионалист за отстраняването. Въпреки че продуктите тук покриват нокътя за по-дълго време и му позволяват да расте по-бавно, те трябва да бъдат премахнати от маникюрист с помощта на електронна пила. Твърдият гел няма да се повлияе от ацетона, така че в никакъв случай не го премахвайте сами у дома, защото това само ще доведе до сериозни щети.

Странични ефекти от ши лака

Въпреки че самият ши лак не уврежда ноктите, неправилното му отстраняване може да го направи. Основната причина е, че продуктът е изтръгнат или изпилен от нокътя от неквалифициран специалист или самите вас.

Снимка: iStock

Ако ши лакът ви се премахва с ацетон, помолете след това ноктите ви да бъдат хидратирани. Продуктът е известен като изсушаващ, поради което се препоръчва и използването на масло за кожичките.

Как да изберете между ши и гел лак?

В зависимост от това какви марки предлага вашият салон, изборът може да бъде направен на място. И в двата случая ще излезете с блестящ и дълготраен маникюр. Въпреки това, ако имате възможност да избирате между гел и ши лак, помислете за текущото състояние на ноктите си и дали ще имате възможност да посетите салона още веднъж за премахването на маникюра.

Снимка: iStock

Ако мислите да махате маникюра си у дома, ши лакът е по-добрият вариант, защото е по-лесен за отстраняване с по-малко щети. Ако обаче сте решени да изпробвате гел лак, бъдете готови за още едно посещение на салона, защото той трябва да бъде премахнат от професионалист.

Автор на статията:
Дарена Найденова
Сподели
Красота маникюр нокти лак гел лак избор ши лак
0 коментара
fallback