IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec

Съвети за красота – колко често да миете косата, според нейния тип

2 август 2023 10 30

И как да разберете дали не прекалявате

Снимка: iStock

Снимка: iStock

Ако има една истина за грижата за косата, която всеки може да приеме – независимо от структурата, цвета или рутината – това е, че няма един отговор на въпроса колко често трябва да миете кичурите си. Независимо дали го правите ежедневно или се придържате към седмично почистване, честотата може да зависи от редица индивидуални фактори.

Например вашият тип коса, текстура и дължина може да са основният определящ фактор за това колко често се миете, но също така е важно да определите състоянието на скалпа и начина на живот, като например кога спортувате, и нивото на замърсяване във вашия район. Иначе казано, има много променливи, които трябва да се вземат предвид, и намирането на това, което е подходящо за вас, често може да бъде въпрос на проба-грешка.

Въпреки че може да срещнете няколко трудности в процеса на определяне на точната рутина, вашият тип коса е добро място за старт. Преди да можете да определите оптималния си график за измиване, трябва правилно да оцените косата си – дори ако мислите, че вече знаете какво представлява. Много фактори, като порьозност и различни текстури, не са непременно очевидни с просто око.

Оставянето на косата да изсъхне на въздух и почивката от третиране с различни продукти е най-лесният начин да определите текстурата й. След като направите това, трикът за оценка на дебелината е да вземете един кичур и да го разтриете между пръстите си. Ако едва усещате косата си, тогава имате фина текстура. Ако можете да почувствате косъма и усещате неравности, тогава имате груба текстура. Ако „кацнете“ някъде по средата, това е средна текстура.

Въпреки това, ако често ставате жертва на цъфтящи краища или косата ви като цяло изглежда изтощена, ниската порьозност може да е фактор. При нея веднага се забелязва липса на блясък и еластичност, които в крайна сметка ще доведат до накъсване.

За да тествате порьозността на косата си, вземете друг кичур и го поставете в чаша с вода. Ако изплува нагоре, значи имате ниска порьозност. Също така трябва да обърнете внимание дали косата ви изисква много време, за да изсъхне на въздух или се напоява твърде много с вода при измиване. Това също може да бъдат издайнически признаци за ниска порьозност.

Колко често да миете косата си, според нейния тип

Фина коса

Фината коса обикновено е плоска, което означава, че кичурите се омазняват много по-бързо от другите типове. Повечето хора с подобен тип текстура се нуждаят от шампоан всеки ден, но по-важното е, че трябва да знаете как точно да миете косата си.

коса, миене,

Снимка: iStock

Започнете с качествен почистващ продукт и използвайте много малко количество. Фината коса не се нуждае от много шампоан, защото просто ще хабите козметиката. Не нанасяйте шампоана директно върху скалпа. Вместо това, първо го направете на пяна в ръцете си и след това масажирайте в скалпа, след което изплакнете със студена вода.

Изплакването е изключително важно при измиването на фина коса и студената вода помага да се затвори стволът, което прави кичурите по-гладки и блестящи.

Мазна коса

Тук няма изненада – прекомерно мазната коса трябва да се мие всеки ден и всичко опира до техниката, а не толкова до продукта. Най-ефектният начин за измиване е да я разделите на части. Вместо да създавате триене, докато пените, опитайте се да въртите пръстите си, за да движите скалпа, така че да активирате фоликула и корените на косата, за да осигурите повече кислород.

шампоан, взимане

Снимка: iStock

След това изплакнете косата си много старателно – всеки останал продукт ще причини натрупване и ще ускори омазняването – и нанесете балсам само върху краищата.

Гъста или суха коса

Насрочете измиванията веднъж или два пъти седмично, но ги направете наистина добре, като отделяте време за измиване и предпазване от сухота. Гъстата коса обикновено е естествено суха, което кара кичурите да се разширяват и да правят визията ѝ по-плътна.

суха коса

Снимка: iStock

Гениалното решение тук е да нанесете балсам или възстановяваща маска за коса преди измиване с шампоан за допълнителна доза хидратация и след това да използвате малко количество шампоан точно в корена, преди да нанесете втори път балсам и да изплакнете. Използвайте сух шампоан между измиванията, за да запазите лек обем в корена и да забавите омазняването.

Противно на общоприетото схващане, сухият шампоан не засяга здравето на кожата на скалпа.

Балансирана коса

Хората със „златна“ коса – нито твърде тънка, нито твърде гъста – могат да практикуват миене на всеки два дни с мек шампоан. Често срещана грешка тук е прекомерното почистване, което всъщност само създава нежелани проблеми. Колкото и контраинтуитивно да изглежда, твърде многото миене всъщност може да доведе до свръхпроизводство на себум, причинявайки мазни корени. Така че обуздайте желанието да миете косата си често и поддържайте почистванията до три пъти седмично, максимум.

Къдрава коса

Грубата и навита коса обикновено е по-суха, така че колкото по-дълго можете да издържите без миене, за да оставите естествените си масла да действат, толкова по-добре.

къдрава коса

Снимка: iStock

Обща насока за къдрава коса е режим на измиване веднъж или два пъти седмично с овлажняващ почистващ препарат, след което отделяне на допълнително време и грижа с балсам. С балсама започнете от краищата и продължете нагоре по косъма. Оставете за няколко минути, ако имате време.

Боядисана коса

За боядисаната коса просто следвайте препоръките за вашия тип. Тук обаче е от ключово значение да използвате шампоан и балсам, които ще защитят цвета ви, както и ще помогнат за здравето на скалпа.

Масло за коса – полезно ли е, или не си заслужава инвестицията?

Мазен скалп – как да се справите с проблема?

Срок на годност на козметиката – кога да изхвърлите шампоана и балсама

Чувствителен скалп

Ако мислите, че сухият шампоан причинява чувствителността на скалпа ви, помислете отново. Пърхотът е състояние на кожата, което в повечето случаи не е свързано с грижата за скалпа и косата. Има други, различни причини, може би свързани с генетиката, баланса на кожните микроорганизми и алергиите.

За проблеми със скалпа, които не изискват лекарска намеса, нежен и богат на хидратация шампоан ще направи чудеса, за да облекчи сърбежа и да сведе до минимум люспите.

суха коса,

Снимка: iStock

По-досадната чувствителност на скалпа вероятно е себореен дерматит, а зачервяването, омазняването и лющещата се текстура са издайнически признаци. За да успокоите сериозно чувствителен скалп или люспест пристъп, се препоръчва да използвате специални шампоани и да ги оставите да попият за пет до 10 минути.

Както всяка грижа за кожата, ако скалпът ви е наистина досаден и упорит, третирането или маската за коса без рецепта няма да бъде чудотворец и трябва да се насочите към вашия дерматолог. Той ще ви издаде рецепта за по-детайлно лечение и необходими продукти.

Този текст е с информативен характер и не замества консултацията с дерматолог.

За още съвети и тенденции за красота последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook.

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари