IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Хидротерапия - как може да помогне за блясъка на кожата

4 септември 2023 15 00

Какво всъщност представлява методът

Снимка: iStock

Снимка: iStock

Терапевтичните свойства на водата отдавна се използват за насърчаване на физическото и психическото благополучие. Методът датира още от древните египетски, гръцки и римски времена, а цивилизациите в Китай и Япония са използвали хидротерапията в горещи извори като средство за релаксация. Въпреки това, практиката става популярна чак през XIX век.

Според Биорегулаторния медицински институ, хидротерапията като метод е въведен от отец Себастиан Кнайп. В средата на 1800 година той заема позиция в баварската област Унтералгау, която е богата на термални извори, и започва да експериментира с водна терапия и ползите от нея. По онова време обаче водолечението се прилагало само от лекари.

В днешно време хидротерапията включва използване на вода в различни форми на налягане и температура, включително добавяне на различни елементи като соли и минерали, етерични масла и други съставки, които насърчават здравето и благосъстоянието. Понастоящем хидротерапията бързо се налага като предпочитана тенденция в грижата за кожата. Според учени, тя може да се похвали с много предимства, вариращи от подобрена циркулация и детоксикация до повишена хидратацият, успокояване на раздразнена кожа и подобряване на тена. 

Използват се различни методи за хидротерапия за лечение на акне, намаляване на възпалението и успокояването на раздразнената кожа. Тя може да бъде полезна и при лечение на екзема. Четири от тези методи включват хидротерапия с нагрят кислород, хидротерапия с контраст, хидротерапия с овесени ядки и хидротерапия с термална вода. 

Хидротерапия с нагрят кислород

Хидротерапията с нагрят кислород използва топлина, вода и кислородни нано-мехурчета, за да създаде САП изживяване. Добавянето на кислород към водата помага за овлажняване и хидратиране на кожата, откъдето идва и популярността на кислородните процедури за лице. 

Дерматологичните центрове, специализирани в кислородна хидротерапия с нагряване, не използват конвенционални хидромасажни вани. По-скоро те използват кислородни вани, които доставят високи концентрации на кислород във водата. В тези специализирани вани механизмът под налягане регулира равномерното отделяне на кислород, осигурявайки равномерността му, докато се потапяте във водата и се накисвате. Това непрекъснато вливане на кислородни мехурчета играе ключова роля в поддържането на стабилна температура на водата, благодарение на топлинната енергия, освободена от кислородните молекули. 

вана, свещи,

Снимка: iStock

Проучване от 2012 година предполага, че абсорбацията на кислород от кожата се увеличава, когато кожата се накисне във вода, обогатена с кислород. Това е особено полезно за лечение на кожни заболявания, свързани с недостатъчно кръвоснабдяване на кожата.

Контрастна хидротерапия

Ако се борите с акне, контрастната хидротерапия е опция за лечение, което ще подобри рутинната ви грижа за кожата. Тя включва редуващо се използване на гореща и студена вода върху кожата, за да се намали възпалението и раздразнението, причинени от акне. Според учени, това се постига чрез отпушване на лимфната система. 

Но как всъщност се случва това? Топлата и студената вода имат противоположни ефекти върху тялото. Докато горещата вода увеличава притока на кръв към повърхността на нашата кожа, студената вода изпраща кръв към сърцевината на тялото. Тъй като горещата и студената вода се използват взаимозаменяемо, кръвоносните съдове се разширяват и свиват. Това може да насърчи автофагията, която е начинът на тялото да се отърве от стари, увредени клетки и да направи път за нови. Автофагията може да се оприличи на клетъчен фонтан на младостта, предоставящ впечатляващ набор от превантивни ползи, предпазващи ни от дисфункция и болести. 

хидротерапия istock

Снимка: iStock

За да опитате контрастна хидротерапия у дома, ще ви трябват две вани или корита - със студена и с топла вода. Препоръчва се да потопите тялото си във вана с гореща вода, чиято температура е 34-35 °C, след което да се потопите във ваната със студена вода, чиято температура е 10-15 °C. Важно е да използвате воден термометър, за да измерите точната температура. Всяко потапяне трябва да продължи от една до три минути и трябва да цикъла приблизително 20 минути, като завършите с потапяне в студена вода. 

Хидротерапия с овесени ядки

Няколко хидротерапевтични лечения включват добавяне на съставки за повишаване на терапевтичните свойства на водата. Потапянето в гореща вана, наситена с минерали, соли или етерични масла, може да ви помогне да подобрите вашия домашен СПА център. Една такава полезна съставка е колоидната овесена каша или овесени ядки, които са фино смлени

Според Healthline, овесените ядки имат противовъзпалителни свойства и могат да овлажняват и успокояват раздразнената кожа. Това е безопасно лечение за няколко кожни заболявания, включително екзема и псориазис. По отношение на колоидната овесена каша, сертифицираният дерматолог Кавита Маривала казва, че тя облекчава сърбежа и раздразнението, като може да успокои раздразнената кожа. Също така оставя след себе си овлажняващи полизахариди, както и смазващи мазнини по повърхността на кожата. Това създава слой, който е добре хидратиран и с възстановена кожна бариера. 

овесена каша,

Снимка: iStock

И така, как може да използвате силите на овесаната каша във ваната си? Всичко, което трябва да направите, е да смелите овесени ядки с помощта на кухненски робот. Те лесно се разтварят в топла вода и могат да бъдат безпроблемно включени във вашия мощен ритуал. Напълнете ваната с топла, но не гореща вода, и добавете една чаша колоидна овесена каша, след което се накиснете за около 15 минути.

Чувствителна кожа: 5 съставки, с които да я успокоите

Масло от манго – естественото оръжие срещу стареенето

Красива и бляскава кожа – ключът е правилното ексфолиране

Термална хидротерапия

Ползите от термалните бани са безспорни. Термалната вода идва от естествени извори и като такава съдържа минерали, които са полезни за нашата кожа. Според дерматолози, тя успокоява кожата и осигурява противовъзпалителни ефекти. 

Използването на термална вода за лечение на различни състояние е известно и като балнеолечение. В зависимост от естествения извор, от който се извлича водата, в нея могат да се открият различни елементи. Според експерти, изворната вода може да съдържа карбонати и бикарбонати, хлориди, сулфати, йодити и фосфати. Сулфатите - по-специално желязото и алуминият - са мощни адстрингенти и могат да помогнат за успокояване на раздразнената кожа. 

термална хидротерапия

Снимка: iStock

Хидротерапията с термална вода е ефективна при лечение на хронични кожни заболявания поради химичните, имунологичните и микробиологичните свойства на водата. Освен това, доклад от 2018 година предполага, че балнеолечението е ефикасно при лечение на псориазис и атопичен дерматит. Според International Journal of Dermatology, термалната вода може да помогне и при увреждане от UV лъчи. 

За домашно лечение с термална вода, може да изберете продукти за грижа за кожата под формата на мист или спрей, или овлажнители, които включват вода от естествени извори като активна съставка. 

За още тенденции за красота последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook.

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари