IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Гел маникюр – полезен или вреден за ноктите

3 април 2024 15 00

Ето всичко, което трябва да знаете за популярната тенденция

Снимка: iStock

Снимка: iStock

Маникюрът с гел лак стана невероятно популярен, като вече е най-предпочитаният и желан избор в много салони. От блестящи дизайни до класическия френски стил, вашите нокти със сигурност могат да направят изявление. Освен това гел лаковете могат да издържат до четири седмици и да осигурят хубаво, лъскаво покритие без белене или начупване. Но може ли маникюрът с гел лак да съсипе естествените ви нокти? Ето всичко, което трябва да знаете. 

Какво е гел маникюр?

Маникюрът с гел лак е вид маникюр, който използва лак на основата на гел и обикновено изисква LED или UV лампа за фиксиране на лака. Той е по-траен от обикновения лак. Маникюрът с гел изглежда подобен на традиционния, но допълнителните предимства включват удължена дълготрайност, подобрен блясък и по-здраво усещане на ноктите. Освен това, красотата на гел маникюрите се крие в тяхната всеобхватност – всеки може да им се наслади, независимо дали ноктите му са къси или дълги. 

Безопасен ли е гел маникюрът?

След като ноктите ви получат слой гел лак, те се поставят под UV (ултравиолетова) или LED (светодиодна) светлина, за да се „изпекат“ и да се запечата лакът. Тези лампи обикновено излъчват UV радиация. Разликата между двете е, че LED лампата за нокти излъчва по-фокусирана, по-концентрирана дължина на вълната и средното време за втвърдяване е около 60 секунди. UV лампата, от своя страна, излъчва по-широк спектър от дължини на вълните и обикновено отнема повече време за втвърдяване на гела, със средно около 2 минути. 

Гел Лак,

Снимка: iStock

Често срещано притеснение при гел лака е излагането на UV лъчи. Въпреки това, рискът от преждевременно стареене или рак на кожата е нисък поради краткото време. В преглед от 2020 година се посочва, че маникюрът с UV гел обикновено представлява малък или никакъв риск от рак при повечето хора. Въпреки това, настоящите изследвания все още са много ограничени и не е лошо да вземете мерки при следващия си час. 

Странични ефекти от гел маникюра 

Според проучване сред повече от две хиляди души, които са използвали гел лак, някои хора са имали подуване, сърбеж и парене по време на процеса на нанасяне. Въпреки това е по-вероятно да настъпи увреждане на ноктите по време на процеса на отстраняване. Проучването установява, че 3 до 4 души са имали нежелани реакции след премахване на своя гел. Някои странични ефекти включват отслабване на ноктите, напукване, разцепване и промени в нокътната плочка. Геловете също съдържат няколко химикала, като акрилати и метакрилати, които представляват риск от алергични реакции като контактен дерматит. 

Колко време може да носите гел ноктите?

Гел ноктите обикновено издържат около четири седмици. Въпреки че можете безопасно да си правите гел маникюр на всеки няколко седмици, дерматолозите често препоръчват да си починете поне 1 до 2 седмици между посещенията в салона. Това ще помогне за укрепване, възстановяване и рехидратиране на ноктите. 

Как да премахнете безопасно гел маникюр?

Вашият най-добър вариант за безопасно премахване на гел маникюр е да посетите салон за красота и да оставите всичко в ръцете на професионалистите. Експертът ще използва ацетон за премахването на гел лака. Първо ще използва груба пила, за да премахне лъскавия горен слой. След това ще постави памучни тампони, напоени с ацетон, върху всеки нокът и ще ги увие с алуминиево фолио, за да може ацетонът да попие. След около 10-15 минути гел лакът трябва да изчезне. След това ще използва буфер пила и внимателно ще изглади повърхността, като завърши с масло за кожички, защото ацетонът може да изсуши много нокътните плочки. 

гел лак

Снимка: Pexels

Някои маникюристи може да използват и електрическа пила за премахване на гел лака, тъй като тя може да ускори процеса. Въпреки това е изключително важно да бъдат внимателни, тъй като неправилната употреба може да доведе до повреда на ноктите. 

Нокти като диско топка – новата тенденция в маникюра

Идеи за нов маникюр – опитайте деконструиран френски

Нов маникюр – дизайни, подходящи за годината на Дракона

Съвети за безопасност при следващия ви маникюр

Ето няколко неща, които можете да направите преди вашия гел маникюр, за да сте в най-голяма безопасност:

Нанесете слънцезащитен крем – повечето салони не предлагат слънцезащитен крем като част от услугите си с гел, така че трябва да носите свой собствен и да го нанесете, преди да започне процесът. 

► Оставете кожичките си на мира – вашите кожички са естествената бариера на тялото за защита на нокътя от инфекции, така че не ги премахвайте. 

► Почиствайте редовно ноктите си – освен това се опитайте да поддържате ноктите си къси, за да намалите натрупването на бактерии и мръсотия. 

► Използвайте овлажнител за нокти и кожички, като например вазелин, за да поддържате ръцете си хидратирани. 

Съвети за гел маникюр у дома

Гел Лак,

Снимка: iStock

Създаването на гел маникюр у дома не е много по-различно от това в салоните. Стига да имате подходящото оборудване и търпение да учите, можете да се справите. Ето няколко съвета и трикове за перфектен маникюр у дома:

► Инвестирайте в правилните инструменти – това, от което се нуждаете за перфектен завършек, е домашен комплект за гел маникюр. Той трябва да съдържа всички необходими инструменти за процеса, включително LED или UV лампа, буфер пила, масло за кожички, ацетон, основен лак, топ лак, цветни лакове и спирт. 

► Изберете гел лакове с по-нежни съставки – винаги търсете лакове, които са „без 3“ или „без 7“. Това означава, че те не съдържат формалдехид, толуен и други потенциално вредни химикали. 

► Правилна подготовка на ноктите – това означава да измиете ръцете си, да почистите кожичките, както и да изпилите и оформите ноктите. 

► Винаги нанасяйте тънки слоеве – ако започнете с твърде много гел, ще получите „наводняване“. Използването на тънки слоеве от гела ще ви позволи да контролирате поставянето му. 

► Не пропускайте основния и топ лака – основното покритие обикновено държи вашия дизайн, а горното го запечатва добре, за да предпази гела от избледняване. 

► Последваща грижа – тъй като премахването на гел лак обикновено изисква ацетон, който може да изсуши ноктите ви, важно е да добавите малко влага обратно. 

Алтернативи на гел лака

Ако сте готови да си вземете почивка от гел маникюра, имаме добри новини – в света на красотата съществуват множество алтернативи, от които да опитате. 

► Прахообразни нокти – маникюрът с пудра включва използването на пудра, а не лак. Прахът обикновено се запечатва със слоеве лепило и не е необходимо време за изсъхване или боравенето с UV/LED лампи. Прахообразните нокти могат да издържат три до четири седмици.

► Обикновен лак – това обикновено са разтвори на базата на ацетон, които изсъхват, когато са оставени на въздух. Обикновеният лак обаче се руши много по-лесно и може да издържи само две седмици. 

► Полигел нокти – полигелът е нова форма на гел нокти, представляващ комбинация от гел и акрил. Все пак ще трябва да използвате UV лампа, за да втвърдите лака, като дизайнът ще издържи две до три седмици. 

► Самозалепващи се нокти – това са фалшиви нокти, които са направени от пластмаса и могат да бъдат залепени директно към вашия естествен нокът. Всичко, от което се нуждаете, са ноктите и лепилото. Те могат да издържат до две седмици. 

Като цяло маникюрът с гел е издръжлив и дълготраен вариант. Въпреки това, химикалите в гела и процеса на отстраняване може да са вредни за ноктите за някои хора. Има и други алтернативи на гел, които можете да опитате, които не използват ултравиолетова светлина, като обикновен лак или самозалепващи се нокти, между другото. Но ако наистина обичате маникюра с гел, винаги нанасяйте слънцезащитен крем върху ръцете си, преди да ги сложите под лампата, и овлажнявайте добре след това. И когато дойде време да премахнете гела си, потърсете професионалист, за да ги премахне безопасно.

За още новини от света на красотата и звездите последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари