Освен че съсипват иначе перфектния ви външен вид, сухите и белещи се устни, оставени нетретирани твърде дълго време, могат да предизвикат сърбеж и дори болка. Но как точно да лекувате състоянието, когато обикновеният ви гланц не работи?
Първо, не се паникьосвайте - често причината за напукани устни е доста проста. Сухото време, което изпитваме през лятото, може да напука или обели устните, както и дехидратацията, прекаленото облизване или яденето на солени храни. Възможно е също така просто да сте по-склонни към напукани устни от други хора. Важно е да знаете, че, за разлика от други части на тялото, устните ви нямат мастни жлези, което ги затруднява да задържат влага, така че напукването им е доста често срещано.
Въпреки това, ако вашите лющещи се устни продължават повече от няколко седмици, може да има друга причина за проблема. Повечето случаи на напукани устни могат да бъдат лекувани само за няколко седмици без намесата на дерматолог.
Симптоми на напуканите устни
Въпреки че вероятно вече сте запознати с усещането, ето някои ясни признаци, че устните ви са напукани. Симптомите включват сухота, зачервяване, белене или лющене, напукване или кървене.
Как да излекуваме белещите се устни
Ключът към борбата с беленето на устните, свързано с незначителен проблем като сухота от времето или твърде много облизване, е възстановяването на бариерата и задържането на влага. За бързо решение навлажнете устните си с вода, не слюнка, и след това използвайте балсам, за да ги покриете. Може да използвате и продукти с парафин, както и балсам със слънцезащита. Не забравяйте обаче, че всичко това трябва да бъде без аромат и вкус, за да избегнете риска от потенциални дразнители или алергени.
Снимка: Pixabay
Съставките, които трябва да търсите във вашия стандартен балсам включват серамиди, ланолин, масло от ший, витамин Е, слънцезащитни средства като цинков оксид и титанов диоксид. Можете също да опитате някои естествени средства за ускоряване на заздравяването, като захарен скраб, с който ще премахнете мъртвата кожа. Други полезни средства включват алое вера, мед и какаово масло. След като сте готови, можете да добавите вазелин или пчелен восък, ако не сте алергични, което помага за предотвратяване на бъдеща загуба на влага.
За да предотвратите беленето на устните на първо място, нанесете балсам за устни, ако е необходимо. Един добър начин да разберете дали трябва да нанесете отново е, когато почувствате желание да оближете или обелите устните си, вместо това нанесете малко влага. През нощта се препоръчва да нанасяте плътен овлажнител преди лягане. Това е особено важно за хора, които дишат през устата, или тези, които спят с отворена уста, защото по този начин губите много влага.
Какво предизвиква напуканите устни
Но какво всъщност причинява напуканите устни на първо място? Ето потенциалните причини според експертите.
1. Солени и пикантни храни
Фенове сте на вкусните чипсове и гевреци? Те може да са причината за беленето на устните ви. Солените храни, особено тези, които имат много сол отвън, определено могат да повлияят на кожата на устните ви. Солта задържа вода, така че може да абсорбира водата далеч от устните и просто да ги изсуши. Същото важи и за пикантните храни, които могат да причинят дразнене на кожата и дехидратация.
Лечение - откажете се от солените храни за известно време и оставете устните си да заздравеят, като използвате балсам на базата на парафин.
2. Облизвате устните си твърде често
Това е може би най-лошото нещо, което можете да направите за сухите устни. Слюнката се състои от ензими, които са предназначени да разграждат мазнините, протеините и въглехидратите, от които са направени устните ви. Така че, ако се облизвате твърде често, това може да раздразни кожата и да я накара да се лющи и да съхне.
Лечение - опитайте се да не облизвате устните си твърде често. Дръжте под ръка овлажнител, така че да го използвате, когато имате желание да се оближете.
3. Слънчево изгаряне
Знаете ли, че трябва да нанесете слънцезащитен крем върху...устните си? Точно както останалата част от тялото ви, устните ви могат да изгорят на слънце, причинявайки белене. Слънцето може също така да изсуши области, които вече са естествено от по-сухата страна и възпалението от слънчево изгаряне може да остави устните ви да се белят, докато клетките на кожата се обръщат и се опитват да се възстановят.
Лечение - използвайте студени компреси, последвани от гел от алое вера без аромат. Също така е добра превенция да използвате балсам със слънцезащита.
4. Дехидратация
Поради бързия обмен на кожните клетки на устните, вие сте по-податливи на сухота в тази област, ако не я хидратирате правилно. Технически това може да се случи по всяко време на годината, но е по-често през зимата, когато сухият въздух на закрито може да лиши кожата ви от естествена влага. Ако живеете в район с ниска влажност през цялата година или сте чувствителни към спадове във влагата, които могат да се случат със смяната на сезоните, сухата атмосфера може да е причината за беленето на устните ви.
Лечение - първо, пийте повече вода. Опитайте се да я превърнете в основен източник на течности, като същевременно избягвате сладките, газирани и алкохолни напитки. Що се отнася до сухия въздух, овлажнителите за вкъщи може да помогнат. Поставете го до леглото си, особено през нощта и зимните месеци, за да получите облекчение.
5. Лекарства
Лекарствата също могат да причинят сухи, белещи се устни. Това е често срещано оплакване за много хора, които използват рецепти за акне. Именно затова е препоръчително да използвате балсам по-често.
Лечение - първо, говорете с вашия лекар дали лекарствата, които приемате, може да причинят сухота на устните. Ако не можете да спрете да приемете медикамента, нанесете овлажняващ балсам, за да се преборите със страничните ефекти. Ако пилингът стане по-тежък, посещението при лекар е задължително, за да се уверите, че не сте алергични към нещо, което използвате.
6. Свръхрастеж на дрожди
Инфекцията с дрожди в областта на устата може да доведе до суха, лющеща се кожа около устата и понякога дори до пукнатини в ъглите.
Лечение - говорете с дерматолог. Подобно на гъбичните инфекции по тялото, предписаното противогъбично лекарство е най-добрият ви залог.
7. Актиничен хейлит
Актиничният хейлит е по-често срещан сред по-възрастните хора и се характеризира със сухота и люспести петна или плаки, обикновено на долната устна. При това състояние кожата е толкова много увредена от хронично излагане на слънце, че не може да се възстанови. Устните, засегнати от актиничен хейлит, са изложени на риск от развитие на рак на кожата, така че е важно да говорите с вашия лекар, ако смятате, че може да го имате.
Лечение - лечението включва локална полева терапия или фотодинамична светлинна терапия, за да се предизвика имунен отговор или да се убият увредените кожни клетки. Но първо вашият лекар ще трябва да ви диагностицира чрез кожна биопсия.
8. Дефицит на витамини
Недостигът на витамин В може да доведе до сухи, напукани и зачервени устни. Може да забележите сух, червен обрив около устата. Повечето случаи се свеждат до дефицит на B12. Той помага на тялото ви с клетъчния растеж, заздравяването и обновяването на клетките, а липсата му причинява сухота и забавя заздравяването.
Недостигът на витамин С също може да причини напукани устни, но това е по-рядко, тъй като повечето диети съдържат препоръчителния дневен прием.
Лечение - кръвният тест може да помогне на вашия лекар да определи какъв точно е дефицитът ви на витамини и да предпише необходимите добавки или да предложи корекции в начина на хранене, ако е необходимо.
9. Алергична реакция или дразнещ контактен дерматит
Алергичната реакция може да причини лющене, зачервяване и подуване около устните. Алергичните реакции могат да дойдат от съставки във вашия грим, грижа за кожата или дори пастата ви за зъби.
Избелващата паста за зъби и пастите за зъби с канелена киселина или производни на канела могат да причинят алергични реакции и напукани устни. Също и продукти за устни с аромат, ментол, камфор и багрило.
Дразнещият контактен дерматит, от друга страна, се причинява от триене на устните и често се причинява от метални импланти в устата като фиксатори.
Лечение - локален стероид или перорално лекарство обикновено ще свършат работа и за двата проблема.
10. Лихен планус
Лихен планус е възпалително състояние на кожата, характеризиращо се с подуване и сърбящи лилави подутини по тялото, които могат да се появят и на устните. Когато се случи, обикновено се проявява като лилави или кафеникави напукани участъци по устните. Смята се, че състоянието идва от хепатит С (вирус, който атакува черния дроб), определени лекарства или реакции към метални пломби в зъбите ви, но може да се дължи и на автоимунна реакция.
Лечение - предписан противовъзпалителен или локален стероид ще помогне.