Що се отнася до предпочитанията за слънцезащитни продукти, всеки е склонен да разчита на конкретна формула, като спрейове или кремове. Слънцезащитният спрей често е популярен избор за бърза защита от слънцето и е обичайно да видите хора да го използват, за да предпазят кожата си, докато са на плажа или дори на летни излети. Много от нас намират аерозолния формат за по-удобен вариант в сравнение с плътните кремове и лосиони, тъй като можете да покриете по-големи участъци от тялото, а е и по-лек върху кожата.
Като цяло обаче слънцезащитните спрейове са по-малко надеждни по отношение на достатъчно покритие, ако не знаете как да ги използвате. Поради тази причина ние искахме да разберем коя е най-голямата грешка, която хората правят с аерозолни слънцезащитни продукти.
Според дерматолога д-р Кели Ашенбек, слънцезащитните спрейове трябва да се втрият, така че да има равномерен слой покритие върху кожата. Ако не се втрие, може да има пропуснати участъци, които не са защитени. Неравномерното покритие не само увеличава риска от слънчево изгаряне, но също така ви прави уязвими към увреждане от слънцето, като поява на слънчеви петна и дори рак на кожата. За щастие, безопасното и ефективно нанасяне на вашия слънцезащитен спрей чрез втриване може да предотврати тези проблеми.
Как правилно да използвате слънцезащитен спрей
Много хора се чудят дали трябва да оставите слънцезащитния спрей да престои върху кожата ви, преди да го втриете. Въпреки това, оставянето му да престои, вместо да го втривате част по част, не повишава непременно абсорбцията или ефективността. Всъщност д-р Кели Ашенбек казва, че незабавното втриване на слънцезащитен спрей ще улесни получаването на равномерен слой покритие, докато продуктът все още може да се нанесе.
Проучване от 2005 година, публикувано в списанието на Американската академия по дерматология, също установи, че втриването на вашия слънцезащитен спрей веднага след нанасяне ще осигури подходящо покритие. Освен това, когато използвате подобен продукт, не забравяйте да нанесете достатъчно, за да покриете целевата зона и така да предотвратите появата на петна. Това важи и за химическите, и за минералните слънцезащитни продукти.
Снимка: iStock
Не предполагайте, че можете да пропуснете правилното нанасяне просто защото вашият химически слънцезащитен спрей няма да остави бели оттенъци. Все още трябва да втриете продукта напълно, както бихте направили с минерален слънцезащитен крем. Във връзка с това, ако предпочитате минерални слънцезащитни продукти пред химически поради съставките или чувствителност на кожата, ще се зарадвате да чуете, че минералните слънцезащитни спрейове са широко достъпни.
Как слънцезащитните спрейове се сравняват с лосиони и кремове
Всички форми на слънцезащитни продукти могат да бъдат неефективни, ако не нанасяте продукта правилно, включително слънцезащитните спрейове. Уверете се, че използвате поне 30 фактор, нанасяйте отново на всеки два часа и втривайте равномерен слой върху всички открити зони.
Има много аерозолни слънцезащитни кремове, за които се твърди, че имат формула без втриване, но ако не втриете продукта в кожата си, това води до неравномерно покритие и ви прави уязвими към увреждане от слънцето. Ако се притеснявате от загуба на продукт, когато се стремите към труднодостъпни места или във ветровити дни, напръскайте слънцезащитния си спрей директно в дланта на ръката си и след това го нанесете върху кожата. Но ако вашият слънцезащитен спрей е обозначен поне с SPF 30, сравнимо количество ще бъде също толкова ефективно, колкото кремовете и лосионите, при условие че го нанасяте равномерно и правилно.
Снимка: iStock
Обърнете внимание, че прилагането на мист със слънцезащита не е достатъчно, за да ви предпази от слънчевите лъчи и не е сравнимо със стандартен лосион или спрей. Спрей за фиксиране на грима, който съдържа SPF, винаги трябва да бъде придружен от лосион за лице отдолу или най-малкото от прахообразен слънцезащитен крем отгоре, дори и само за да се увеличи максимално защитното покритие. Въпреки това спрейовете за фиксиране със слънцезащита и прахообразните слънцезащитни продукти не заместват слънцезащитния лосион за лице и не трябва да се използват като надеждна алтернатива сами по себе си.