Ако се борите с кожа, склонна към акне, вероятно сте запознати с ползите от глината като съставка. Обикновено се използва като основа в маските за лице, а една по-специална версия набира все по-голяма популярност. Точно така, говорим за бентонитовата глина. Това е прах, получен от вулканична пепел и използван в много продукти за пречистване и изчистване на акне, благодарение на способността ѝ да премахва примесите и излишната мазнина.
Бентонитовата глина също така се харесва от дерматолозите, защото може да се използва и самостоятелно като маска за лице или почистващ продукт „направи си сам“.
Какви са ползите от бентонитовата глина?
Снимка: iStock
Бентонитовата глина е чудесна за хора с мазна или склонна към акне кожа. Ето какво действие има тя:
► Абсорбира примесите – когато съставката влезе в контакт със запушваща порите мръсотия и масло, тя абсорбира и двете, след което освобождава своите минерали, които тялото да използва. В резултат на това е ефективна съставка за предотвратяване на запушени пори.
► Действа като бариера – бентонитовата глина предпазва кожата ви от възможни дразнители.
► Изсветлява тена – с минерали като магнезий, желязо, натрий, калций и силициев диоксид, бентонитовата глина помага за добавяне на блясък към кожата.
► Успокоява алергичните реакции – освен това, ако се сблъскате с отровен бръшлян, отровен дъб или обрив от пелени, бентонитовата глина може да намали ефекта от алергична реакция.
► Помага на слънцезащитния крем да работи по-добре – бентонитовата глина също така помага на формулите на продукти за грижа за кожата да оптимизират водоустойчивостта и прилепването към кожата, както е показано в слънцезащитните продукти.
Как да използвате бентонитовата глина?
Ако мислите да закупите самата пудра, трябва да знаете, че тя може да се предлага в масивен буркан. Ето как да я използвате у дома:
► Смесете с вода – когато се смеси с вода, бентонитът на прах се превръща в глинена паста. Количеството вода, което използвате, зависи от това колко гъста искате да бъде формулата ви.
► Нанесете директно върху лицето – можете да го направите с четка, ако искате да запазите ръцете си чисти.
► Оставете да действа 10-15 минути – това позволява на съставката да свърши работата си, премахвайки примесите.
► Изплакнете – най-добре е да използвате хладка вода.
Можете също така да използвате и готови маски за лице с бентонитова глина. Дерматолози препоръчват да оставите продукта да подейства поне 10 минути, след което да изплакнете с вода или навлажнена кърпа, подобно на начина, по който бихте действали, ако използвате праха.
Колко често да използвате бентонитовата глина?
Тъй като бентонитовата глина помага за абсорбирането на излишния себум, хората с мазна и склонна към акне кожа могат да използват съставката почти всеки ден. Въпреки това, ако имате суха или чувствителна кожа, сведете употребата до минимум – веднъж или два пъти седмично.
Снимка: iStock
Дерматолозите препоръчват да започнете с използването на маска от бентонитова глина веднъж седмично. Можете да промените количеството пудра, което използвате във формулите си в зависимост от това колко добре кожата ви понася продукта, след което го използвайте толкова често или по-малко, колкото прецените.
За какво да внимавате?
Най-често съобщаваният проблем с бентонитовата глина е, че тя може да изсуши доста кожата, така че не прекалявайте с употребата. Понякога тя се комбинира със салицилова киселина, ако я използвате под формата на готов продукт. Тази комбинация може да бъде особено изсушаваща, така че не забравяйте да прочетете етикета, преди да закупите козметиката.
Снимка: iStock
Освен изсушаването на кожата, използването на бентонитова глина няма много недостатъци. Въпреки това, както при всяка съставка, може да имате алергичен или дразнещ контактен дерматит. Затова си направете тест върху малък участък от кожата, преди да включите глината в режима си за красота.
В крайна сметка – бъдете също толкова внимателни с бентонитовата глина, колкото бихте били с всеки нов продукт.
Коментари