IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Лекът за разбитото сърце: приятели + време

17 юни 2011 05 30

Необходими са ни 6 месеца, за да преодолеем раздялата, но само с добри приятели

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Страдате от разбито сърце? Дайте му шест месеца, за да се възстанови, съветват германски експерти, цитирани от ДПА.

Когато някой се раздели с любим човек, емоциите му стават хаотични, измествайки се от отчаяние към безпомощност и от безпомощност към тревожност.

Дори най-силната сърдечна болка обаче преминава. Докато това стане, най-доброто лечение според специалистите са развлеченията и разговорите с приятели.

Психотерапевтът Михаел Шелберг от Хамбург обяснява, че трябва да мине поне половин година, за да преодолее човек раздялата. Този период е труден и съкрушените хора преминават през различни емоционални състояния - страдание, неувереност, тревожност и дори омраза - като във всяко едно от тях си задават въпроса "Защо?".

Много хора в подобни ситуации се затварят в себе си. Някои дори мислят за самоубийство, защото смятат, че животът без любимия човек е безсмислен.

"Когато човек страда от любовна мъка, основните чувства са като след смърт на близък и е нормално да плаче", казва психотерапевтът Криста Рот-Закенхайм.

Психотерапевтът Дорис Волф допълва, че когато страдащите отлюбов хора започнат да изпитват самосъжаление, това е сигнал, че те навлизат във втората фаза от "заболяването".

За разлика от първата фаза, в която е характерно отрицанието, през този период надеждите намаляват и отчаянието взима превес. Когато обаче човек започне да изпитва гняв, това е добър знак.

Гневът показва, че трудният период е отминал и че следващата фаза, бележеща нова ориентация, ще започне скоро. "Всеки човек се справя със сърдечната болка по свой собствен начин", казва Волф. Външните условия влияят върху продължителността и интензитета на любовното страдание. Когато поведението на бившия партньор издава надежда за подновяване на връзката, в краткосрочен аспект нещата се подобряват, но в дългосрочен аспект стават по-трудни.

"Особено трудно е за хората, които са били изцяло отдадени на партньора си и са имали малко социални контакти. Светът им рухва и те се чувстват така, сякаш животът им е приключил.

Индивидите с повече социални контакти се справят много по-добре", обяснява Криста Рот-Закенхайм, която е и президент на Асоциацията на германските психиатри.

Приятелите са много ценна помощ за хората с разбити сърца. Те успешно могат да отвличат вниманието им от болката, като ги канят на гости, на кино или на театър.

Хората, които държат да се справят сами, могат да се запишат на някакъв спорт, курс или да се занимават с доброволческа дейност. Всички тези занимания са по-добри от това човек да се затвори у дома и да се самосъжалява.

Начинът, по който са се разделили двама души, също е от значение. Ако раздялата е приятелска, се преодолява по-лесно.

Шелберг съветва хората с разбити сърца да преосмислят сериозно схващанията си за любовта. Те могат да се запитат дали наистина са обичали човека, с когото са се разделили, или просто са искали да го притежават. Важно е да осъзнаят, че ако наистина са го обичали, трябва да искат неговото или нейното щастие.

"Егоизмът често усилва страданието от изгубената любов. Хората, които проумяват това, по-бързо стъпват на краката си", казва Михаел Шелберг.

(БТА)

Автор - снимка

КоментариКоментари