IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Твори с Tialoto: Миниградина у дома

22 януари 2020 11 00

Сложете алое вера и кактус

Istockphoto

Отглеждането на растения в дома е хоби на много хора, които обичат природата и искат да я пренесат вкъщи. Дали цъфтящи или не, малки или заемащи почти половината хол, цветята създават по-приятна атмосфера и пречистват въздуха в помещенията. Но и изискват грижи.

Една от най-популярните тенденции в интериорното озеленяване е създаването на миниградини в жилищата. Сигурно си мислите, че точно като баба ви, която си гледа лук и магданоз на терасата, някой си поставя няколко саксии там и засажда най-различни подправки и дребни зеленчуци. Но грешите! Става въпрос за най-различни нестандартни растения и терариуми от стъкло, в които може да се отглеждат по-дребни цветя.

В по-големите вериги магазини се предлагат специални стъклени сфери, в които всеки може да постави малко пръст, камъни и растения от рода на алое и кактус, които да се поливат и развият. След няколко седмици, огрени от пряка слънчева светлина, в тях сякаш ще живее цяла вселена.

Необходими материали за миниградина:

– стъклена сфера във форма по ваш избор;

– миниатюрни растения (алое, кактуси и други дебелолистни); 

– малки камъчета (за предпочитане кварц); 

– торфен мъх; 

– парчета дървени въглища; 

– готова смес пръст; 

– различни декоративни елементи за украса.

Как да си направите миниградина стъпка по стъпка?  

миниградина

IStockphoto

Първо измийте добре стъклената сфера и я подсушете. После постелете пода или масата, на която ще работите, за да не нацапате. Наоколо си подредете останалите материали, за да са ви подръка. 

Преди да засадите растенията, трябва да прецените колко от тях ще се поберат в съда, който сте избрали. Те не бива да са прекалено наблъскани в него, добре е около тях да има повече свободно пространство, защото ще поставите и някои декоративни елементи допълнително. Освен това трябва да имат среда, в която да растат на воля. Ето затова е най-добре да изберете по-голям терариум. 

миниградина

IStockphoto

Изсипете малко от дребните камъчета на дъното на стъклената сфера. Те не се поставят там за украса, а имат важна роля за дренажа, който трябва да осигурите в съда, за да не изгният корените на цветята. 

Следващата стъпка, която да направите, е да покриете камъчетата с малко от ситните дървени въглища, после да сложите още един слой камъни. Трите пласта запазват влагата и същевременно предпазват корените от изгниване. 

Твори с Tialoto: Декупаж върху съд

Изсипете част от почвата отгоре и сложете едно по едно растенията. Може да се опитате да направите някакво етажиране като оформите пръстта с ръце и оградите с камъни. Добре е листата на цветята да не се допират до стените на съда, за да се вкоренят по-добре и да не повехнат след засаждането им. 

миниградина

IStockphoto

Може да декорирате градинката с дребни фигурки (по подобие на главната снимка). По този начин сякаш „сте затворили“ един цял свят в сферата. 

Внимание!!!

Не поливайте току-що създадения терариум с вода, защото рискувате да развалите сътвореното от вас с толкова желание. Корените на тези растения задържат някаква влага, ако са били във вода или изкуствена почва. След около седмица и половина две, може да ползвате пръскалка. 

Миниградината се нуждае от досега на слънчева светлина, за да се развива, но не бива да слагате прекалено много вода. 

Твори с Tialoto: Оригинална подаръчна опаковка

Автор - снимка
Автор на статията:
Ваня Гъркова

КоментариКоментари