Номинираните за тазгодишните награди "Еми" ще трябва да изчакат малко повече от обикновено, за да разберат дали са победители.
Няколко седмици, след като стана ясно, че престижната церемония няма да се проведе през септември, както беше планувано, заради стачката на сценаристи и актьори, от Телевизионната академия разкриха, че тази година въобще няма да има раздаване на "Еми". Оказва се, че всичко ще се проведе чак на следващата, през януари 2024 година, като официалната нова дата е 15 януари.
Това е първият път от 2001 година насам, когато най-важните награди в телевизията се отменят. Преди повече от 20 години тази мярка бе наложена заради атентатите на 11 септември, които почерниха цяла Америка и наложиха спирането на всякакви забавни събития. Тогава обаче церемонията бе преместена само с няколко седмици, като наградите се раздадоха през ноември.
Номинациите за "Еми" бяха обявени миналия месец, като HBO превзе върха. Неговите сериали - Succession, The Last of Us и The White Lotus си поделят най-много номинации заедно с проекта на Apple TV+ Ted Lasso. Обявяването на претендентите за златото беше направено само 48 часа, след като холивудските актьори обявиха стачни действия, присъединявайки се към тези на филмовите и телевизионните сценаристи, които са по улиците от май. Причината - провалени преговори между тях и продуцентските студиа.
Церемонията по раздаването на креативните награди "Еми" също бе преместена и сега ще се проведе на 6 и 7 януари. Интересното е, че 15 януари в Америка е обявен за Деня на Мартин Лутър Кинг, който посвещава живота си на борбата с неравенството и несправедливостта към чернокожите. Той става известен с масовите си протести по улиците, като най-известният от тях е маршът по моста "Едмънд" в Селма за настояване на права за гласуване на чернокожите.
Макар през 2023 година вече всеки да има право на гласуване и сегрегацията в Америка да е приключена, много киномани и телевизионни фенове видяха символизъм в избора на датата за наградите "Еми". От Телевизионната академия не потвърждават слуховете, че 15 януари е избран напълно съзнателно, за да се си пасне с Деня на Мартин Лутър Кинг.
Новината за евентуално преместване на наградите "Еми" бе обявена миналия месец, когато стана ясно, че церемония на 18 септември няма да има. Тогава обаче не бе съобщено дали събитието ще бъде забавено само с няколко седмици, както се случва през 2001 година, или ще бъде напълно премахнато от тазгодишния холивудски календар.
Четиримесечното забавяне отразява настроението в Холивуд, показвайки че каквато и да е сделка между Гилдията на сценаристите и Гилдията на актьорите и телевизионните дейци с Алианса на филмовите и телевизионните продуценти не е на дневен ред.
Протестиращите продължават да отстояват позицията си, че искат остатъчните плащания да станат базирани на гледаемостта на проетка, за да се промени нищожното, по техни думи, заплащане, което са получавали досега от повторно излъчване на сериали или филми в стрийминг услугите. Те също така искат да видят повече персонал в предаванията, както и студиата да отговорят на опасенията им относно навлизането на изкуствения интелект.
Приятел в нужда – Скалата направи историческо дарение за стачкуващите актьори
Стачката на актьорите – Манди Мур твърди, че е работила за по-малко от долар
Фран Дрешър поведе холивудските актьори на бунт
Междувременно продуцентите не желаят да обсъждат преразглеждане на остатъчните заплащания, смятайки че сценаристите и актьорите съвсем скоро ще останат без пари и ще прекратят статичните си действия. Преди месец неназован ръководител на студио казва пред Deadline, че "Краят на играта се корени в това да позволим на нещата да се проточат, докато членовете на профсъюза започнат да губят апартаментите и къщите си".
Бившият шеф на Fox и Paramount Бари Дилър предложи ръководителите на студия и протестиращите да се съгласят на 25% намаление на заплатите, за да се справят с неравенството - ход, който беше посрещнат с мълчание от актьори и сценаристи.
Главният изпълнителен директор на Disney, Боб Айгър, който получава над 70 000 долара всеки ден, беше критикуван за това, че описва стачките като "много обезпокоителни", а профсъюзите на актьори и сценаристи като "хора, имащи нереалистични нива на очаквания".
Повече от дузина филмови звезди, включително Дуейн Джонсън-Скалата, Мерил Стрийп, Леонардо ди Каприо и Никол Кидман, дариха общо 15 милиона щатски долара на фонда за спешни дейстивя на SAG-AFTRA в подкрепа на актьори, които са останали без работа, но продължават да стачкуват.
Според Los Angeles Times, новата дата за раздаване на "Еми" може отново да бъде променена, като всичко зависи от разрешаването на спора между студиата и гилдиите.
Коментари