Дъщерята на Робин Уилямс, Зелда, се обявява против изкуствения интелект, който все по-сериозно навлиза в холивудските продукции.
34-годишната актриса и режисьор сподели публикация в социалните мрежи, с която критикува репликите на покойния ѝ баща, направени чрез компютърен софтуер. Темата е доста наболяла в Холивуд, като именно тя беше в дъното на продължаващата стачка на актьори, които са против техните образи да бъдат използвани за направата на изкуствени герои. Зелда призова зрителите да застанат на страната на артистите и да запазят интереса им.
„Аз не съм безпристрастна в борбата на SAG срещу изкуствения интелект“, започна Зелда своето обръщение към феновете. Тя допълни, че от години става свидетел на това колко много хора искат да усъвършенстват компютърните технологии, за да могат да пресъздадат или създадат актьори, които не могат да им се опълчат, като баща ѝ. Робин Уилямс почина през 2014 година след самоубийство в дома си.
Зелда казва, че думите ѝ не се базират на спекулации или теории, а на истински преживявания. „Вече съм чувала как се използва гласа му с помощта на изкуствения интелект, за да каже това, което хората искат. Въпреки че лично аз намирам всичко това за смущаващо, последиците далеч надхвърлят собствените ми чувства“, продължава актрисата.
„Живите актьори заслужават шанс да създават герои със собствените си гласове, да озвучават анимации, да използват човешкия си опит и време в преследване на перфектното изпълнение“, казва още Зелда.
По думите ѝ, тези компютърни пресъздавания в най-добрия случай са лошо копие на по-велики хора, но в най-лошия са ужасяващо франкенщайново чудовище, сглобено от най-лошите части на всичко, което тази индустрия представлява, вместо това, което трябва да представя.
Използването на изкуствен интелект за възпроизвеждане на гласове или подобия на артисти, както и използването на гласове или подобия на артисти за обучение на изкуствения интелект за създаване на ново съдържание, са задължителен предмет на договаряне в споразумението между стачкуващите актьори и продуцентските студиа.
Преди няколко дни Том Ханкс трябваше да използва социалните си мрежи, за да предупреди феновете си за негова изкуствена версия, която е направена без позволението му. 67-годишният актьор сподели публикация, в която предупреждава последователите си за реклама за стоматологичен план, която използва компютърно генерирано негово изображение.
„Внимание! Има видеоклип, който рекламира някакъв зъболекарски план с моя ИИ версия. Нямам нищо общо с това“, написа Ханкс върху своя снимка, направена с изкуствен интелект. Звездата коментира темата и по-рано през лятото, когато заяви, че подобна заплаха винаги е била надвиснала над Холивуд. Той даде за пример филма „Полярният експрес“, в който голяма част от сцените са направени изцяло на компютър.
Семейството на Михаел Шумахер съди списание заради интервю с изкуствен интелект
Ханкс казва, че всеки е подозирал подобни дни. „Видяхме, че ще има възможност да напишеш един код в компютъра, за да създадеш лице и герой. Сега това нараства все повече и го виждаме навсякъде“, казва още актьорът.
По-рано през месеца Тим Бъртън също се възпротиви срещу голямото използване на ИИ във филмите. В интервю за Independent, 65-годишният режисьор говори за разклоненията на ИИ в света на анимацията. Разговорът бе предизвикан от статия в Buzzfeed, която бе озаглавена „Помолихме изкуствения интелект да направи Дисни филм като Тим Бъртън“.
„Накараха софтуер да направи моите версии на героите на Дисни. Не мога да опиша чувството, което изпитах. Това ми напомни на много други култури, които не искат да ги снимат, защото им отнемаш душата“, казва Бъртън.
Режисьорът призна, че някои от пресъздадените герои са доста добри, но все пак не оценява имитирането на неговия отличителен стил. „Това, което става, е че изсмукват нещо от теб. Това отнема нещо от душата или психиката. Много е обезпокоително, особено ако е пряко свързано с теб. Това е като робот, който отнема човечността ви, душата ви“, каза още Бъртън.
Коментари