IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Приказните италиански коледни традиции

22 декември 2024 20 30

Дядо Коледа, Вещицата Бефана и свети Никола радват децата с подаръци, бонбони и сладки

Снимка: IStock

Снимка: IStock

Пухкаво панетоне с аромат на портокалови корички, мека млечна пяна, която обгръща вкуса на току-що изпечено кафе в голяма чаша горещо капучино. Шумна глъчка се чува от голямата маса, на която цялата фамилия се е събрала за Коледа.

А след вечеря подхващат италиански коледни песни край елхата…. И всичко това с гледка към уютно украсените малки улички, фонтана ди Треви блещукащ в приказни светлини, базиликата „Свети Петър“ в Рим, или пък към Алпите, покрити в пухкава бяла пелена.

La dolce vita… италианците са го измислили добре, а по Коледа определено имат уникални семейни традиции, които се спазват от векове.

Рим зима

Коледна елха пред Колизеума в Рим. Снимка: iStock

Италия е позната като страна с богата култура, в която коледните традиции заемат важно място от стотици години. Коледен адвент календар, зампоне, котечино, падуба, имел, дънер и коледна звезда…коледната елха, Дядо Коледа и Бефана, а няма как да не споменем и древния обичаи за размяна на подаръци, както и изпращането на поздравителни картички на близки и приятели.

Коледни традиции в Италия

Коледа е християнски празник, празнуван в целия свят на 25 декември, денят, в който символично се почита раждането на Исус Христос. Основната тема е Рождество Христово, един от най-важните празници в Италия. В страната на любовта има безброй коледни традиции, които с малки вариации от регион на регион се празнуват всяка година.

Адвентен период – най-празничният месец в годината

Днес сме свикнали адвент да е дума, която свързваме с всевъзможни изненади – от кутии с козметика, през детски календари с бонбони, до семейни изненади с различни подаръци вкъщи.

Но какво всъщност значи адвент?

Адвент, (от латински adventus, „идване“), в християнският църковен календар, периодът на подготовката за честването на раждането на Исус Христос на Коледа, а също така и на подготовката за Второто пришествие на Христос. В западните църкви Адвентът започва в неделята, най-близка до 30 ноември – деня на свети Андрей, и обхваща следващите три недели, завършвайки на Коледа.

Или с други думи, това е периодът около 1-ви декември до Коледа, който продължава между 22 и 28 дни.

8 декември – празниците започват

Една от италианските коледни традиции е, че празниците започват още в деня на Непорочното зачатие, 8 декември. През този ден италианските семейства се подготвят да украсят коледната елха, да поставят сцената на рождество и да покрият къщата с цветни светлини.

Гайдарите възвестяват празниците

Сред италианските коледни традиции няма как да не споменем гайдарите, които известяват настъпването на празниците с типичните си мелодии и песни. Традицията гласи, че тези музиканти идват от планините и са добре дошли в домове, магазини и църкви, за да развеселят празниците и да пожелаят весела Коледа.

Любопитна е онази особено своеобразна приемственост, която има между културите на България и Италия, които си приличат по доста от най-уникалните си обичаи, включително гайдите и поверията за гонене на злите сили.

Размяна на подаръци

Подаръците, един от най-важните аспекти от празника по целия свят, се носят на децата от различни митични фигури. Както в много други култури, така и в Италия, най-известният герой е Дядо Коледа. По традиция добрият старец раздава подаръците на Коледа, 25 декември.

В днешни дни радостта да зарадваш близките си вече не е запазена само за детските очи, а е щастие, което и възрастните споделят помежду си. 

Дядо Коледа

Снимка: iStock

За Богоявление, 6 януари, един от най-древните християнски празници (у нас наричан още Йордановден) по Грегорианския календар, посветен на разкриването на Исус Христос като Бог, подаръците носят Бефана или Сан Николо (свети Никола).

Дядо Коледа и Бефана

Две основни митични фигури като Дядо Коледа и Бефана също са част от италианските коледни традиции. Обичаят да се носят подаръци не е запазен изключително за тези конкретни герои, но също така се развива чрез взаимен обмен на подаръци, както в семейството, така и между приятели.

По време на адвентния период в Алто Адидже е обичайно да се организират широко разпространените и популярни коледни базари, хората се подготвят за идването на Христос, като приготвят типични сладкиши и бисквити, украсяват елхата и подреждат сцената на Рождество Христово.

Коя е Бефана?

Приличаща досущ на нашата Баба Яга, La Befana винаги пристига летяща, но на метла. Децата закачат чорап над камината, за да може Бафана да го напълни с играчки и сладкиши. За празника на свети Никола правят същото, винаги вечерта преди 6 декември.

Според поверието това е старица с овехтели дрехи, която носи на послушните деца сладкиши, бонбони, сушени плодове или малки играчки, а на непослушните – въгленче или чесън. Изобразена навсякъде с метла, „измитането“ символизира справянето с всички проблеми на семейството.

Свети Николай

В много европейски страни 6 декември, денят на свети Николай Мирликийски Чудотворец, е посветен на подаръците.

В Италия традицията свети Никола да носи подаръци на децата, се празнува преди всичко в Трентино Алто Адидже. На 6 декември свети Никола пристига в цялата провинция, придружен от страховития дявол – Крампус, който носи малки подаръци и сладкиши в характерната червена торбичка, като шоколад, мандарини, сушени плодове и бонбони.

Тази традиция се среща още в Северна Европа, Австрия и Швейцария. В тези страни всяка неделя от празниците има обичай да се запалва свещ върху типичния адвентен венец, докато всеки ден децата очакват настъпването на Коледа, като отварят малка кутийка от „Адвентния календар“, от 1-ви до 24-ти декември.

Според легендите, вечерта на 24 декември, бебето Исус, пристига в Алто Адидже, за да донесе подаръци.

Милано Италия

Празнични светлини, Милано, Италия. Снимка: iStock

Сцената на Рождество

Това е една от християнските традиции, най-разпространена в Италия и представлява сценичното представяне на Рождеството на Младенеца Исус.

Първата италианска сцена на Рождество Христово е поръчана от свети Франциск от Асизи, който през 1223 г. в Гречио моли свой приятел да постави ясли, вол и магаре в пещера, за да могат хората да разберат и да се възхитят от ситуацията и мястото, където Исус се е родил.

През 15-ти век традицията се налага в Неапол, а улица Сан Грегорио Армено, се превръща в символичната улица на това изкуство, пълна със занаятчийски работилници за ръчно изработени фигури за пресъздаване на сцената на Рождество.

сцена на

Снимка: iStock

Коледната украса

Украсата на коледната елха с коледни светлини, поставянето на гирлянди от вечнозелени листа, по-специално холипи и имел, са онези декорации, които са част от коледните традиции.

За празниците обичайна практика е да се поставят украси със светлини и огромни коледни елхи по улиците и централните площади. Друга типична украса са камбанки, свещи, захарни бастунчета, коледни чорапи, гирлянди и ангелчета. Една от коледните традиции е поставянето на гирлянди и свещи във всеки прозорец на къщите в Италия.

коледна елха

Снимка: iStock

Типичните цветове за този период са червено, зелено и златно. Червено, защото символизира кръвта на Исус, зеленото символизира вечния живот, подобно на вечнозеленото дърво, което никога не губи листата си. Златото е като един от подаръците, които тримата влъхви донесли на бебето Исус – този цвят символизира царската власт.

Оказва се, че по семеен уют, традиции и приказна Коледа, си приличаме много с италианците. А най-вече, общото е обичта към близките и вярата в доброто, които обединяват хората по цял свят на най-светлите празници.

За коледно настроение последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор на статията:
Донка Найденова

КоментариКоментари