Ако сте бременна - поздравления! Вероятно след като сте планирала и разбрала добрата вест, ви се е искало да празнувате от щастие, но не сте го направила от страх от непознатото. По традиция, когато една жена разбере, че е бременна тя пази новината в тайна първите месеци (може би сте направила така), след това обаче, коремчето започва да се заобля издайнически и няма как да скриете щастието, което ви предстои.
Точно това е моментът, в който ще се сблъскате и с много любопитни погледи, ще бъдете подложена на коментари от близки и колеги и ще ви се наложи да отговаряте на лични въпроси, някои от които може да не са ви особено приятни. Затова ви предлагаме упътване за поведение през този няколкомесечен период, което ще ви насочи кога и какво можете да кажете на хората около вас и колко информация е твърде много за споделяне.
1. Не чувствайте натиск да обявявате бременността си официално
Повечето бъдещи майки като влязат в третия месец на бременността си, бързат да обявят щастливата новина на всеослушание. Други го правят още след като видят положителния тест за бременност и то го правят чрез пост в социалните мрежи. В крайна сметка това, как, кога и с кого ще споделите радостта си, е ваш избор, но дори и да мълчите през първите пет месеца – никой няма да ви се разсърди.
2. Не се притеснявайте от това, че пазите в тайна някои подробности
Вашите добронамерени приятели и членове на семейството вероятно ще се опитат да ви подложат на кръстосан разпит за бременността ви, за да научат всички подробности около вашето бебе, включително неговото бъдещо име, термин на раждане и пол. Но това е вашата бременност и е напълно приемливо да им спестите част от тази информация, за да ги изненадате в последствие. Благодарете им за интереса и ги помолете да проявят разбиране, че не искате да им споделите всичко, свързано с бебето.
3. Не се страхувайте да помолите за помощ
Сега е моментът да се чувствате слаба и да молите за помощ и внимание, когато имате нужда от допълнителен чифт ръце. Вашите приятели и семейство вероятно ще бъдат щастливи да ви помогнат. Те няма да го направят, ако вие се държите така, сякаш нямате нужда от нищо и от никой и се правите, че държите ситуацията под контрол. Освободете се от излишната си гордост и се насладeте на миговете специално внимание, които ще получите, ако ги поискате.
4. Откажете помощта, ако не я искате
Ако вашето семейство и приятели държат да ви помогнат с преместването в новото жилище, с неговия ремонт, със сглобяването на бебешката кошара, с шопинга на бебешки дрешки и аксесоари и т.н., а вас това ви натоварва и дразни – просто им откажете, но гледайте раздразнението да не ви проличи. Все пак те ви мислят доброто, а намеренията им са съвсем чисти и безкористни. Опитайте се да им откажете с усмивка или просто не им споделяйте плановете си.
5. Не прекалявайте със социалните медии
Когато става въпрос за Twitter, Facebook и т.н. има една тънка линия между добрия вкус при споделянето на радостта и нахалното ѝ натрапване. Не забравяйте, че не всеки ще се вълнува чак толкова много за вас и не всеки ще оцени подобаващо снимката на голото ви заоблено коремче на плажа или кадрите на бебето ви от прегледа на 3D/4D - видеозона.
6. Бъдете съпричастни към приятелките си, които се опитват да заченат, но засега - безуспешно
Вие вероятно знаете това-онова за лечението на безплодието, но когато давате съвети на своите приятелки по темата, а през това време със задоволство галите облия си корем, може да ги раздразните без да искате. Вероятно новината за вашата бременност ги радва, но им припомня за техните собствени проблеми в това отношение. Не избягвайте тези свои приятелки, но и не говорете с тях безкрайно по темата „бебе“.
7. Детайлите около бременността ви са само за ушите на близките ви
Не е нужно целият свят да разбира всички подробности около сутрешното ви гадене, разширените ви вени, хемороидите ви и т.н. Същото важи и за плановете ви за след раждането. Едва ли колегите ви ще се вълнуват особено от това дали смятате да кърмите или не.
8. Направете бременността си свой основен приоритет
Не се страхувайте да откажете ангажимент с думите: "Съжалявам, но няма да бъда на разположение", когато някой иска от вас да поемете задача, която изисква повече време и енергия, които не можете да предложите към момента. Има жени, които са суперактивни до края на бременността си и се движат „рамо до рамо“ с другите си колежки. Но дали си заслужава риска? Сега е моментът да пуснете в своя речник употребата на невинното "не".
Коментари