fallback

Коя е Мадам Си Джей Уокър – от робските плантации до несметното богатство

15 June 2020 18:00

Историята ѝ може да се види и в минисериала „Self-made“

Светът със сигурност се промени през последните месеци. Започнахме новото десетилетие в разгара на една пандемия, чийто ефект ще усещаме доста дълго време. Все още се опитваме да се върнем към нормалното, а в САЩ се случват неща, които много приличат на началото на гражданска война. Убийството на чернокож мъж от бял полицай предизвика протести във всички 50 щата на страната, а шествията продължават вече повече от две седмици.

Много от известните личности застанаха на страната на протестиращите, родиха се различни хаштагове в социалните мрежи, а онлайн платформите започнаха да излъчват сериали и филми, вдъхновени от различни истории за преуспели афроамериканци. Една от тях е тази за Мадам Си Джей Уокър, която е чудесен избор за всеки, който иска да разбере как една наследничка на роби става първата чернокожа милиардерка в Америка.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Vickie Lang (@ms_vickielang) on Jun 3, 2020 at 11:54pm PDT

Октавия Спенсър влиза в главната роля, а сериалът е само 8 епизода, които се гледат толкова лесно, че няма да усетите кога приключва всичко. Поредицата е базирана на биографията „On her own Ground“, написана от пра-правнучката на Уокър. „Self-Made“ следва живота на афроамериканка, която работи в перално помещение и се издига от бедността, за да изгради империя за красота и да стане първата милионерка. 

Забележителна семейна история

Въпреки че сега е широко известна с брачното си име, рожденото име на Уокър е Сара Брийдлав. Тя е родена през декември 1867 година в памучна плантация в Луизиана. Сара е най-малкото от петте деца и първото, което се ражда след приключване на чернокожото робство в Америка. Родителите ѝ – Оуен и Минерва Брийдлав, са бивши роби, които са били освободени малко преди раждането на Сара. За съжаление, двамата умират, когато тя е само на шест години.

Когато Сара е на 10, тя се мести със сестра си и зет си в Мисисипи, а няколко години по-късно, когато е на 14-годишна възраст, се омъжва за Моисей Макуилямс. Според биографията ѝ, бракът ѝ най-вероятно е бил по необходимост. Сара е трябвало да се спаси от експлоатацията на труд и от зетя си насилник. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by BLACK EMPIRE (@the_blackempire) on Jun 10, 2020 at 3:41am PDT

През 1885 година тя ражда дъщеря си Лейла. Моисей умира през 1887 година, когато Сара е само на 20, а Лейла на 2 години. Брийдлав се омъжва за втори път през 1894 година, но през 1903-а съпругът ѝ умира. Третият ѝ брак се случва през януари 1906 година, когато се омъжва за Чарлз Уокър. По време на живота си с него Сара става известна като Мадам Си Джей Уокър. Двойката се развежда през 1912 година. 

Изгражда богатството си в индустрията за красота

След смъртта на съпруга си Моисей, Си Джей Уокър се мести в Сейнт Луис, за да живее близо до братята си. Намира си работа като перачка, която ѝ носи по 1,50 долара на ден. Тогава това са достатъчно пари, за да издържа дъщеря си Лейла, която влиза в държавно училище. 

След като развива болест на скалпа, която причинява тежък косопад, Уокър започнала да се интересува от грижата за коса и да експериментира с различни комбинации от домашни съставки и такива купени от магазина, за да създаде лекарство за състоянието си. Именно така тя се среща с Ани Малоун, която е чернокожа бизнес дама, която също се занимава с красота. По-късно двете ще станат сериозни съпернички.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Madam C. J. Walker (@madamc.j._walker) on May 31, 2016 at 6:53am PDT

Но преди това Уокър започва работа при Малоун като търговски агент и един от най-ранните ѝ служители. По-късно Ани ще твърди, че именно тя е излекувала Сара. През 1905 година Си Джей се мести в Денвър, Колорадо и продължава да работи оттам. 

Тогава се среща с Чарлз Уокър, който е работил като рекламен агент. Именно неговите умения влизат в употреба, когато през 1906 година Си Джей решава да се раздели с Малоун и да разработи свой метод за грижа за косата. Дава му името „Чудесният производител на коса на Уокър“. Историята разказва, че Чарлз е насърчил съпругата си да се нарича Мадам Си Джей Уокър.

Основава компанията си през 1910 година

Уокър и съпругът ѝ дълги години обикаляли южната част на САЩ, промотирайки както линията си от афроамерикански продукти за грижа за косата, така и метода на Си Джей, който включвал комбинация от подготовка на скалпа, продукти на базата на сяра и нагрети железни гребени. Въпреки че нито Уокър, нито Малоун са открили тези методи на лечение, те са отговорни за популяризирането им.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by The Vagina Bible (@thevaginabible) on Jun 6, 2020 at 8:47am PDT

Си Джей отваря фабрика и училище за красота в Питсбърг през 1908 година и в крайна сметка се стига до основаването на компанията „Madam C.J.Walker“ в Индиана. Тя започва да продава продукти и козметика за коса, но също така обучава огромен брой търговци и козметици, известни като агентите на Уокър. Тяхната задача е да промотират продуктите и  философията на компанията, които се базират на „чистота и обич“. 

„Във време, когато неквалифицираните бели работници печелеха около 11 долара на седмица, агентите на Уокър прибираха от 5 до 15 долара на ден, въвеждайки система за многостепенен маркетинг, която Си Джей и сътрудниците ѝ усъвършенстваха“, пише Хенри Гейтс за списание „Time“. Той добавя, че Уокър успява да разкрие огромния потенциал на афроамериканската икономика, която се е задушавала под сегрегацията на Джим Кроу. 

Името на Си Джей Уокър става още по-популярно през 20-те години на миналия век, когато бизнесът ѝ излиза извън пределите на САЩ и навлиза в Ямайка, Куба, Хаити, Панама и Коста Рика. 

Наследство, което е живо и до днес

Си Джей Уокър умира през 1919 година на 51 години. Причина за смъртта ѝ е бъбречна недостатъчност и усложнения от хипертония. По онова време тя е смятана за първата афроамериканка, която постига богатството си напълно самостоятелно. Това обаче не е единственото, с което Уокър ще бъде запомнена.

През живота си тя е била активен филантроп, даряващ милиони долари за насърчаване на расовата справедливост и равенство и е подкрепяла организацията „NAACP“. Тя също така помага за изграждането на „YMCA“ в Индианаполис. През 1917 година Си Джей наема Вертнер Тенди – първият лицензиран чернокож архитект, за да проектира къщата й в Ню Йорк. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Madam C.J. Walker (@cjwalker1867) on May 24, 2018 at 12:12pm PDT

Имотът „Villa Lewaro“, който тогава е струвал 250 хиляди долара, е създаден като място за събиране на чернокожите лидери, които да вдъхновяват и други хора от общността да преследват мечтите си. През 1918 година Уокър дарява 5000 долара (равняващи се на около 78 хиляди долара) на „NAACP“. Тогава това е най-голямото дарение от един човек, което организацията получава. 

Освен това Си Джей дарява близо 100 хиляди долара на домове за сираци, различни институции и хора. В завещанието си тя посочва, че 2/3 от богатството ѝ ще отидат за благотворителност. 

Автор на статията:
Дарена Найденова
Сподели
сериал история жена Октавия Спенсър Мадам Си Джей Уокър милионерка първа афроамериканка Self-Made
1 коментара
fallback