Докато някои хора прибират елхата и всички коледни декорации в момента, в който календарът премине след 25 декември, други чакат до Нова година (а понякога и много повече, дори до лятото).
Ако имате живо дърво, експертите по пожарна безопасност предупреждават да не го държите на закрито повече от месец, тъй като съхнещите иглички представляват сериозна опасност от пожар. Междувременно изкуствените елхи се предлагат без такива ограничения, оставяйки времето за свалянето им изцяло на вашата преценка.
Но има ли подходящ момент за прибиране на коледната украса? Според една традиция, да.
Независимо дали сте привърженик на правилата, имате суеверна душа, или просто сте любопитни за вековните практики, прочетете, за да научите официалния ден, в който трябва да се сбогувате с вашата елха.
Кога официално приключва Коледа?
Въпреки че 25 декември е денят, в който безброй семейства по света празнуват Коледа, християнската традиция повелява, че зимните празници всъщност продължават до Богоявление, което мнозина празнуват на 6 януари – 12 дни след Рождество.
Снимка: iStock
Религиозният празник, понякога наричан „Деня на Тримата царе“ – а в България е познат и като Йордановден – чества деня, в който тримата мъдреци са донесли дарове от злато, тамян и смирна за бебето Исус. Денят също така служи като начало на църковния сезон на Богоявление, който завършва преди Пепеляна сряда, началото на Великия пост.
Според историята, от IV век много християни са гледали на Дванадесетата нощ – наричана още навечерието на Богоявление – като официален край на коледния сезон.
Кога трябва да приберете елхата?
Тъй като Дванадесета нощ бележи официалния край на празничния сезон, традицията е празнуващите да оставят сезонната украса, включително сцени от Рождество Христово и коледни елхи именно тогава. Денят включва и други обичаи, като например да се насладите на кралска торта – десерт, в който е скрита фигурка, представляваща бебето Исус. Който я намери в своето парче, печели награда. Според поверията, подобно на паричката в баницата и питката, намереното в тортата съкровище носи късмет и просперитет.
Освен вкусен десерт, на 6 януари се изписват и имената на тримата царе – Каспар, Мелхиор и Балтазар – на вратата си, както и да се поклоните на свещи.
Снимка: iStock
Някои дори вярват, че ако чакате твърде дълго след края на коледния сезон, за да приберете или изхвърлите елхата си, може да ви донесе лош късмет.
Въпреки това, някои традиционни католически домакинства пазят своите коледни елхи до 2 февруари – 40 дни след Коледа – в чест на празника на представянето Господне, отбелязвайки деня, в който Мария и Йосиф носят Исус в храма.