Човешкото тяло е добре изработена машина, но подобно на повечето машини и то си има структури, които трябва да се подхранват и да се „смазват", за да работят. Нашият организъм се нуждае изключително много от някои витамини и минерали, за да може да функционира правилно. Има няколко основни минерала като магнезий, калций, фосфор, йод, цинк и желязо, без които тялото страда и започва да се чувства зле.
Най-често срещаният минерал в организма е калцият. Този минерал е отговорен за растежа и здравината на костите и зъбите. Ако в тялото има дефицит на калций, то става склонно към костни фрактури и кариес. Можете да намерите значителни количества калций в млечните и соевите продукти, портокаловия сок, както и в тъмните листни зеленчуци като спанака и зелето. Калций се съдържа и в сьомгата.
Вторият най-често срещан минерал в организма е фосфорът. Той има подобна на калция функция - помага за растежа и защитата на костите, но също така помага при обмяната на веществата, превръщайки храната в енергия. Най-добрите хранителни източници на фосфор са тиквеното семе, пшеницата, сусамовите продукти, соевите зърна, бразилският орех, слънчогледовите семки и продукти, овес и киноа.
Магнезият е друг важен основен минерал в човешкото тяло. Той помага за обновяването на клетките и за правилното функциониране на мускулите и нервите, както и за обмяната на веществата. Можете да намерите значително количество магнезий в същите храни като тези, които съдържат фосфор.
Повечето възрастни хора знаят колко важно е за организма им желязото, тъй като недостигът му води до анемия. За да избегнете подобни проблеми, е важно да се храните с храни, които са богати на желязо, но и на калций, тъй като калцият помага на организма в усвояването на желязото.
Най-добрите източници на желязо са червените меса и риби като сьомга и риба тон. Можете да намерите желязо в яйцата, бобовите растения и сушените плодове - особено в стафидите. Броколи и други зелени зеленчуци също съдържат желязо.
Йодът е микроелемент, но все пак е много важен за тялото, тъй като помага в клетъчния метаболизъм. Той също помага и за правилната функция на щитовидната жлеза. Можете да намерите йод в храни като банани, ягоди, боровинки, диня, домати, зелен фасул и спанак.
Цинкът също е много необходим минерал. Той помага за изграждане на имунната система. Също така е от жизненоважно значение за фертилитета (плодовитостта). Той помага, както на физическото развитие на организма, така и в регулирането на кръвната захар. Цинкът стимулира работата на две от нашите сетива - мирис и вкус. Цинкът се съдържа във всяка клетка на тялото, така че се счита за основен минерал. Добри източници на цинк са храни като еленско и агнешко месо, тиквени семки, сусам и овес.
Коментари