Знанието как да преговаряте за заплатата си правилно преди интервю за работа може да ви осигури по-добре платена позиция.
Нека си го кажем. Интервютата за работа са натоварващи, а стресът и безпокойството могат да попречат на доброто представяне. Има толкова много неща, които трябва да запомните преди и по време на интервю за работа: вашия външен вид и отношение, как мислите, чувствате и какво казвате – всички те са важни. Все пак въпросите може да кръжат в ума ви като акули. Какво ще бъде интервюто? Кой ще го проведе? Ще мога ли да покажа най-доброто от себе си?
Кариерните експерти препоръчват на кандидатите за работа да предвидят, подготвят и изготвят стратегия за потенциални въпроси. Един от най-трудните въпроси е „Какви са очакванията ви за заплата?“ На някакъв етап от процеса на наемане, 57% от работодателите разпитват кандидатите за техните очаквания за заплати, според PayScale.
Експертите са открили начини, по които можете да предложите отговора, за да увеличите шансовете си да получите заплатата, която търсите и заслужавате. Затова е важно да подготвите умен отговор.
А ето и шест насоки за отговор на въпроси относно заплатата:
1. Осъзнайте стойността си преди интервюто.
Кариерните експерти подчертават колко е важно да имате солидно разбиране за своята стойност на пазара на труда. Това осъзнаване изисква практика и започва преди да отидете на интервю. Всъщност някои казват, че започва веднага след като подадете молбата си, така че можете да избегнете подценяване или нереалистични очаквания. Предоставянето на подробни примери за вашите успехи преди интервю и готовността да разширите информацията във вашата автобиография и мотивационно писмо ще гарантира, че имате план за успех в преговорите за заплата.
„Влизането в интервю или преговори без солидно разбиране на типичните диапазони на заплатите за ролята, вашия набор от умения и вашата географска област ще ви подготви за провал“, предупреждава Травис Линдемоен, основател на Enjoy Mondays. Демонстрирайте своята стойност и постижения в автобиографията, мотивационното писмо и профила в LinkedIn. Заплатата, която вашият следващ работодател е готов да ви плати, е в пряка връзка с вида на въздействието, което мисли, че ще успеете да направите за компанията.
2. Пренасочете въпроса обратно към интервюиращия, ако е необходимо.
По време на интервюта пренасочването на въпроси относно очакванията за заплати може да запази фокуса върху вашите квалификации. Кариерните експерти цитират три стратегии за учтиво отклоняване от незабавен отговор с очакванията си за заплата:
- „Благодаря ви, че повдигнахте този въпрос. Бих искал да знам одобрения диапазон на заплатите за тази длъжност.“
– „Благодаря, оценявам въпроса ви относно очакванията ми за заплата. Бихте ли предоставили диапазона на заплатите, който обмисляте за тази позиция?“
– „Благодаря, че попитахте. Искам да разбера как моят опит и умения съответстват на вашата структура на възнагражденията. Бихте ли очертали диапазона на заплатите или бюджета, в който попада тази позиция?“
3. Възползвайте се от вашите умения и минали резултати, след като разберете диапазона на заплатите за позицията.
Когато ви представят диапазон на заплатите по време на интервю, експертите съветват да се съсредоточите върху това да се позиционирате оптимално, когато дадена оферта бъде разширена, като подчертаете как вашите умения и въздействие уникално допринасят за успеха на компанията. Доминик Ватин, кариерен експерт в CV Genius, предлага да се стремите към по-високия край на диапазона на заплатите, ако можете да дадете добра аргументация. „Дори да сте нов в областта, не приемайте автоматично, че трябва да се позиционирате в долния край на диапазона на заплатите“, настоява Ватин.
4. Дайте диапазон на заплатата, ако интервюиращият настоява.
Влизането в интервюта, подготвени с крайната сума на вашата заплата, е от решаващо значение, твърдят експертите. Ако интервюиращият продължава да пита за вашите очаквания за заплата, предложете внимателно проучен диапазон, за да управлявате очакванията. Джон Гудисън, старши мениджър по привличане на таланти в Университета на Финикс, съветва да свържете очакванията си с преживяванията, които сте имали, предлагайки диапазон малко по-висок от вашата целева заплата. Само ако сте изключително опитен и сте уверени, че можете да намерите други възможности, приемливо е да предоставите конкретна цифра въз основа на вашия опит и набор от умения.
5. Избягвайте да споделяте предишни заплати по време на процеса на наемане.
По-умно е да не разкривате предишни заплати на бъдещи работодатели. Това може да доведе до оферти, базирани на остарели цифри и потенциално да подценят стойността ви. Вместо това експертите наблягат на фокусирането върху обсъждането на вашите очаквания за заплата въз основа на индустриалните стандарти и отговорностите на длъжността. Можете учтиво да откажете да споделите предишната си заплата с думите:
– „В този момент не ми е удобно да споделям предишната си заплата, но съм повече от готов да обсъдя очакванията си за заплата за тази позиция, като се имат предвид нейните отговорности и стандартите по отношение на моя опит и набор от умения.“
- „Стремя се към заплата, която отразява стойността, която мога да внеса в тази позиция.“
6. Покажете желание да обсъждате числата открито и да преговаряте.
След като сте получили предварителна или официална оферта за работа, е не само очаквано, но и разумно да започнете преговори за заплата, казва Никол Грифин, ръководител набиране на таланти в Korn Ferry. Тя обяснява, че преговорите са логична следваща стъпка след получаване на предложение за работа, противно на страховете от оттегляне на офертата. Грифин съветва да се подходи към преговори в сътрудничество, ако първоначалната оферта не успее: „Благодаря ви много за офертата, наистина се надявах на число, по-близко до X въз основа на моето разбиране за ролята. Какво можем да направим, за да намалим празнината?“
Помнете кои сте, изхвърлете скромността през прозореца и без да се хвалите, представяйте себе си във възможно най-добрата светлина. „На интервюта за работа само вие можете да защитите стойността си и заплатата, към която се стремите“, отбелязва Ева Чан, експерт по кариера в Resume Genius. „Вашият най-убедителен защитник сте вие самите, така че работете върху овладяването на разговора си за заплатата.
Коментари