Емоционалната интелигентност се свързва с начина, по който възприемаме, разбираме, изразяваме и контролираме емоциите си. Това е важно, защото колкото повече разбираме тези аспекти на своята личност, толкова по-добро ще бъде психичното ни здраве и социално поведение.
Как обаче да разберем дали сме емоционално интелигентни. Следва да се спрем на няколко сигурни признака.
1. Мислим за реакциите си
Емоционалната интелигентност може да означава разликата между добра реакция и лоша реакция към определени обстоятелства.
Емоциите могат да съдържат важна информация, която да бъде полезна в личен и социален план, но понякога тези емоции могат да ни завладеят и да ни накарат да действаме по начин, по който иначе не бихме.
Хората, на които им липсва емоционална интелигентност, са по-склонни да реагират, без да отделят време да преценят предимствата и недостатъците на ситуацията и наистина да обмислят нещата.
Тези, които са по-малко способни да контролират негативните си емоции, също са по-склонни да имат затруднения в социален аспект, което може да влоши депресивните чувства.
2. Виждаме ситуациите като предизвикателство
Ако можем да разпознаем негативните емоции в себе си и да гледаме на трудните ситуации като предизвикателство, съсредоточавайки се върху позитивните страни, най-вероятно имаме висока емоционална интелигентност.
3. Можем да променяме емоциите си
Разбира се, има моменти, в които чувствата ни побеждават, но ако сме емоционално интелигентен човек, ще имаме уменията, необходими да променим тези емоции.
Така например, докато средните нива на тревожност могат да подобрят фокуса и мотивацията например, когато тревожността се увеличи значително, това може да попречи на когнитивните постижения.
Знанието как да намерим златната среда може да бъде изключително полезен инструмент.