IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Потите се по време на сън: 7 възможни причини

14 декември 2023 10 50

Експерти споделят своето мнение

Снимка: Istock

Снимка: Istock

Всеки, който някога се е събуждал с влажни чаршафи и подгизнали пижами знае, че това не е приятно усещане. Това ви кара да започнете деня си неудобно и добавя допълнително натоварване към купчината ви пране. Така че, ако внезапно започнете да се потите в съня си нощ след нощ, има смисъл да се замислите защо това е така. Добрата новина е, че това обикновено е нормална, логична реакция на тялото към определени ситуации.

Изпотяването през нощта в повечето случаи е нормална реакция на тялото ни да намали основната телесна температура, ако тя надхвърли така наречената термонеутрална зона. Ако изпотяването през нощта се случва от време на време, това не трябва да е повод за безпокойство и вероятно можете да се справите с него с прости корекции в средата или поведението си на сън.

Въпреки че някои причини, поради които се потите в съня си, са нормални реакции на тялото ви към околната среда, има моменти, когато това може да означава опасение за здравето.

А ето и кои са седемте основни причини за нощното изпотяване и как да се справите с тях:

1. Топлина и влажност в спалнята

Ако средата ви за сън е твърде топла, тялото ви ще се поти, докато спите. Може да звучи очевидно, но невинаги е лесно да се постигне правилната температура в спалнята.

Следете температурата и влажността в стаята си, за да видите дали това е причината за изпотяване в съня ви. Поддържайте спалнята си прохладна, около 18 градуса, открехнете прозореца си или използвайте вентилатор.

Всичко от вашата пижама до вашето спално бельо до времето ще повлияе на температурата на вашата среда за сън. Освен това температурата на тялото ни варира през цялата нощ – което означава, че може да сме достатъчно хладни в един момент и да се потим в друг.

2. Избор на плат

По същия начин обърнете внимание на спалното си облекло и спалното бельо. Не се обличайте с прекалено дебели пижами/нощници и се уверете, че сте избрали дишащи и влагоотвеждащи тъкани както за спално бельо, така и за спално облекло. Това означава да избягвате тъкани като полиестер, найлон и памук и вместо това да се придържате към вълна, лен, бамбукова вискоза и коноп. Уверете се, че вашите одеяла и чаршафи са подходящи за сезона и помислете дали да не смените завивката си в зависимост от времето.

3. Алкохол преди лягане

„Нощната шапчица“, която ви помага да се унесете, може всъщност да ви събужда през нощта и да ви кара да се потите повече от обикновено. Експертите твърдят, че алкохолът ускорява сърдечния ви ритъм и отпуска дихателните ви пътища, затруднявайки дишането – и двете могат да повишат телесната ви температура, карайки ви да се потите.

Пиенето на алкохол засяга нервната ви система, причинявайки реакция на кръвното налягане, сърдечната честота и телесната температура, което може да предизвика отделянето на пот. Опитайте да замените последното си питие за вечерта с друга успокояваща напитка като чай, мляко с куркума или тръпчив сок от череши и вижте дали това помага.

4. Стрес и безпокойство

Ако нито една от горните причини не е фактор в живота ви, но внезапно се потите в съня си повече от обикновено, проверете нивата на стрес и тревожност. Когато сте силно стресирани, мозъкът ви реагира, причинявайки физиологични промени в тялото ви, както ускоряване на сърдечната честота, така и освобождаване на хормони. Тези реакции могат да доведат до повишено изпотяване.

Направете малки промени в живота си като да намалите времето пред екрана преди лягане и да интегрирате успокояващи ритуали вечер, които да ви помогнат да заспите в по-спокойно състояние.

Стресът може да причини кошмари и пристъпи на паника през нощта, което също може да доведе до прекомерно изпотяване.

5. Странични ефекти на лекарства

Някои лекарства могат да доведат до повишено изпотяване като страничен ефект. Това може да се случи особено с неща като антидепресанти или лечение на диабет, както и други лекарства като болкоуспокояващи и някои хранителни добавки, като калций и ниацин.

6. Хормонални флуктуации

Хормоналните промени могат да бъдат значителна причина за изпотяване през нощта. Ако преминавате през менопауза или дори поради хормонални промени по време на менструалния цикъл, може да изпитате повишено изпотяване. Може да се охладите като отвиете крайниците си и поставите хладна кърпа на главата си.

Горещите вълни са често срещан симптом на менопаузата, причинен от промяна на хормоналните нива. Могат да се случат по всяко време на деня и нощта и обикновено продължават няколко минути, оставяйки ви горещи, червени и потни. Жените също могат да получат горещи вълни в преходния период преди менопаузата, наричан още перименопауза, както и по време на бременност или след раждане.

7. Здравословен проблем

Ако изглежда, че нищо от горното не причинява нощното ви изпотяване, помислете за медицинската си история или обсъдете проблема с лекар, тъй като определени състояния могат да ви накарат да се потите по време на сън повече от обикновено. Една възможна причина, макар и много рядка, е нарушение на изпотяването, наречено хиперхидроза, което кара тялото ви да произвежда прекомерна пот по неизвестни причини. Това не е сериозно състояние, но може да бъде разочароващо.

Други състояния, които могат да причинят изпотяване, включват хипогликемия (ниска кръвна захар), хормонални нарушения като хипертиреоидизъм (свръхактивна щитовидна жлеза), бактериални инфекции, гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), автоимунни заболявания като ревматоиден артрит, неврологични състояния и някои видове рак, като левкемия и лимфом на Ходжкин.

Нощното изпотяване също е често срещан симптом на обструктивна сънна апнея, нарушение на съня, което кара дихателните пътища да се отпуснат и дишането да спре за момент по време на сън. Ако се събудите с чувство на недостиг на въздух или сякаш сте спрели да дишате за момент, изключително важно е да посетите вашия лекар.


За още полезни съвети за по-здравословен начин на живот последвайте профила на Tialoto в Instagram и страницата във Facebook.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари