IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Как да се предпазим от травми - тенис лакът

19 декември 2005 11 11

Тази травма се получава в следствие на възпаление или дегенерация на сухожилието, което е свързвано с мускулите в предната част на ръката

Как да се предпазим от травми - тенис лакът

Т.нар. тенис лакът, известен още като латерален епикондилитис или страничен епикондилитис, е кумулативна травма, т.е. травма, която се получава постепенно. Тази травма се получава в следствие на възпаление или дегенерация на сухожилието, което е свързвано с мускулите в предната част на ръката, и по-точно мускула extensor carpi radialis brevis.

Болка във външната част на лакътя, особено по време или след интензивно напрягане, обикновено е индикатор за латерален епикондилитис. В някои случаи дори вдигане или хващане дори на лек предмет или друго леко натоварване на мускула могат да са трудни и да причиняват болка. Тази травма се нарича тенис лакът, защото обикновени от нея страдат хора трениращи тенис или други спортове с ракета.

Причини за появяване на латерален епикондилитис.

Прекомерно напрягане на екстензорите на китката (мускулите, които се съкращават, за да повдигнем ръката си нагоре) може да причини комулативно напрягане на сухожилията, които са свързани с външната част на лакътя. Това прекомерно натоварване може да повреди свръзките на мускула и да причини възпаление и болка.

По принцип хората, които страдат от латерален епикондилитис редовно извършват дейност свързана с движение на китката и ръката, докато дланта сочи надолу. Латералния епикондилитис се появява най-чести при хора в края на трийсетте и началото на четирийсетте.

При спортовете с ракети, интензивното използване на китката обикновено причинява латерален епикондилитис. Най-често причините за появата на травмата са липса на сила, използване на неефективни техники за игра, неподходяща екипировка или бързо увеличаване на времето за трениране и натоварването.

При тенис, понякога може да се причини и от неподходяща стегнатост на кордата на ракетата. Понякога възпалението може да се причини и от директно нараняване или удар. В последния случай е възможно при директното нараняване д има и разкъсване на мускулите.

Рядко възпалението се появява без някаква специална причина и това най-често е вследствие на артрит, ревматизъм или подагра. Понякога проблема идва от проблеми с врата, като болката се пренася по нервите до лакътя.

Най-много болка се чувства на външната страна на лакътя. При наличието на латерален епикондилитис, лакътя обикновено е чувствителен на докосване и се появява неприятно чувство, когато се опитате да хванете нещо. В най-лошите случаи почти всяко движение на лакътя води със себе си неприятно чувство.

Лечение на латерален епикондилитис

Прекратяването на дейността, която е причинила травмата, е първата стъпка в лечението на латералния епикондилитис. За да намалите болката и отока, трябва да си почивате, да си правите студени компреси и да налагате с лед. Налаганията с лед трябва да се правят за по 10-15 минути. Ако стегнете предната част на ръката, близо до лакътя, ще предпазите наранения мускул докато се излекува.

Трябва задължително да се консултирате с лекар, ако болката на утихне. Лекарите понякога използват ултразвук и други методи за лечение на наранения мускул. Освен това лекарите могат да назначат упражнения за раздвижване, които ще ви помогнат да се върнете към предишното си физическо ниво след като се излекувате. В някои случаи може да се наложи използването на шина.

Медикаменти против възпаления могат също да помогнат. В хронични или тежки случаи, една инжекция с хормона кортизон би намалила дискомфорта.

След като сте се излекували, не трябва прекалено бързо да се връщате към предишното си ниво на активност. Трябва да започнете да тренирате с леки и кратки тренировки и упорито и редовно да правите упражнения, които разтягат и заздравяват мускулите.

Ако неоперативните методи на лечение на латералния епикондилитис не помогнат за елиминирането на болката, се препоръчва хирургична намеса. Обърнете се към специалист, който да ви разясни възможностите за лечение и евентуалните резултати от операция. Латералния епикондилитис често се превръща в много упорито или дори хронично състояние, за което са нужни много месеца за лечение.

КоментариКоментари