IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Спортни клишета, които всъщност са истина

16 януари 2014 10 20

„Този човек е роден лидер“ не е просто наложена максима, а научно доказана теория

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Спортистите са амбициозни хора, за които победата винаги е цел номер едно. Често те имат нужда от допълнителна мотивация, за да дадат най-доброто от себе си или пък да се съвземат от съкрушителна загуба. В такива моменти често се използват така наречените „клишета“, в които обаче се крие голяма доза истина и то – научно доказана.

Така например, спортистите биват успокоявани с твърдението, че победата има по-сладък вкус, след като човек е изтърпял горчивото поражение. Ново изследване на Университета на Британска Колумбия доказва, че това наистина е така и че колкото повече хората са страдали в миналото, толкова повече се наслаждават на настоящето.

Резултатите се обясняват с факта, че след лоши преживявания човек се чувства по-мотивиран да се възползва максимално от добрите неща, с които се сблъсква.

Ето още няколко „клишета“, които се оказват абсолютна истина:

1. „Този човек е роден лидер“.

Изследване с участието на 4000 близнака показва, че съществува „ген на лидерството“, отговорен за около 25% от способността на човек да поема отговорност. Останалата част най-вероятно идва вследствие на възпитание и опит, твърдят от Университетския колеж в Лондон.

2. „Практиката създава съвършенството“.

Честото практикуване на дадени умения води до по-добри резултати, но най-вече, когато има акцент върху едно-единствено умение, разкрива изследване на Университета на Южна Калифорния.

3. „Човек се учи от грешките си“.

Ако сте на път да повторите предишна грешка, долната темпорална област на мозъка ви изпраща „предупредителен сигнал“, още преди да е регистрирана съзнателна мисъл. Това установи проучване от Университета на Ексетър. Разбира се, това не може да ви предпази от повтарянето на дадена грешка, но показва, че мозъкът ви го отчита и пази информация.

4. „Няма друго място като у дома“.

Отборите, които играят на свой терен печелят в 60% от случаите, сочи проучване на Североизточния университет в САЩ. Според авторите начинът, по който спортистите си взаимодействат с феновете и всичко наоколо би могъл да оказва влияние върху съдийските решения.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари