В началото на есента организмът ни се нуждае от повече микроелементи, за да се подсили и подготви за по-студените месеци. Селенът е сред основните вещества, чрез които тялото функционира нормално. Неговият недостиг води до отпадналост, болки в мускулите и ставите, понижена функция на щитовидната жлеза, косопад, бели петна по ноктите.
Селенът е силен антиоксидант. Когато количеството му се понижи, организмът по-трудно се пречиства от токсини, а оксидативният стрес се повишава. Вследствие на това имунитетът спада и човек по-лесно се разболява.
Кои са най-големите ползи от приема на селен?
Понижава възпалението
Селенът е мощен антиоксидант, който неутрализира действието на свободните радикали, които атакуват клетките и причиняват хронични заболявания. Той подсилва имунната система, бори се с вирусите и микробите, с което понижава възпалението в тялото.
Istockphoto
Предпазва сърцето
В някои райони, в чиито почви липсва селен, хората имат дефицит на микроелемента, съответно имат проблеми със сърцето. Веществото намалява възпалението в кръвоносните съдове и подобрява еластичността им. Така ги почиства от плаките с холестерол. Това е предпоставка за поддържане на нормално кръвно налягане и по-здраво сърце.
За по-добро здраве: Какво да похапваме през есента?
Грижи се за щитовидната жлеза
Селенът трябва да се приема при хора с понижена функция на щитовидната жлеза. Чрез него тя произвежда по-лесно най-активната форма на своя хормон.
Istockphoto
Кои храни са богати на селен?
Възрастните трябва да приемат до 400 микрограма селен на ден. Това може да стане чрез храните:
Кога тялото ви се нуждае от селен?
Ядки – яжте по 1-2 бразилски орехчета, за да си набавите препоръчителния дневен прием на селен.
Морски дарове – стриди, миди, охлюви, скариди, омари, раци. Всички черупчести мекотели са богати на микроелемента.
Черен дроб – в агнешкия има най-много селен.
Риба – богата на селен, протеини и витамините В12, В1, В2, В3 и В6.
Istockphoto
Коментари