Поставянето на фитнес цели е също толкова важно, колкото и честната комуникация в партньорството, слънцезащитният крем за рутинната грижа за кожата, пармезанът за всяко ястие с паста.
За съжаление, не всички фитнес цели са еднакво ефективни. Въпреки че една постижима, конкретна цел, съчетана с ясен план, е склонна да доведе до успех, прекалено амбициозни или неясни желания вероятно ще доведат до разочарование.
Именно затова съставихме списък относно това как точно да си поставите цел за уелнес, която ще може да постигнете. Предстои ръководство в 7 стъпки за определяне и постигане на целите ви за фитнес и здраве – включително съвети какво да направите, ако осъзнаете, че първоначалната ви цел вече не работи за вас.
7 лесни стъпки за постигане на фитнес целите през 2025 година
1. Осъзнайте причината
Бъдете сигурни, че не е нужно да сте превъплъщението на Сократ или да имате купчина книги за самопомощ до леглото си, за да разберете причините, поради които искате да промените живота си. Всичко, което трябва да направите, е да бъдете честни със себе си и да се запитате какво всъщност искате да постигнете.
Ако отговорът изплува в главата ви по-бързо от цитати от любимите ви филми и книги, чудесно! Ако не, обмислянето на това как искате да изглежда животът ви след две, четири и шест десетилетия може да ви даде посока. Може би искате да карате велосипед през Испания с вашата половинка или да си правите разходки в близкия парк, когато сте на 70 години. Или може би искате да вдигнете детето си на врата си по време на игра с топка или да играете на криеница с внучето си без риск от нараняване.
Снимка: iStock
Каквото и да изникне по време на мечтаната ви сесия, може да ви даде представа каква цел днес може да ви помогне да стигнете дотам утре. Това ще ви помогне да разберете дали в крайна сметка искате да подобрите издръжливостта, да качите мускули, да загубите мазнини, да тренирате за конкретно събитие или сценарий или като цяло да подобрите здравето си. След като определите по-голямата си цел, това ще ви помогне да насочите усилия към нейното постигане.
2. Използвайте SMART системата
Когато пише вашите фитнес цели, използвайте акронима SMART като схема, който казва, че целите трябва да са конкретни (Specific), измерими (Measurable), постижими (Achievable), реалистични (Realistic) и ограничени във времето (Time-bound). Пример за SMART цел, която може да си поставите, е да увеличите своята тежест при клекове с 9 килограма за рамките на три месеца. Този модел ви осигурява повече яснота и конкретност, отколкото обикновеното заявяване, че искате да станете по-силни.
Снимка: iStock
Бонусът от тази конкретна методология за поставяне на цели е, че тя използва химическата система за възнаграждение на мозъка. Всеки път, когато постигнете една от своите по-малки цели, мозъкът ви освобождава допамин. Наричан „хормонът на доброто чувство“ или „хормонът на щастието“, когато допаминът се освободи във вашата система, вие сте мотивирани да търсите повече от неговите ползи за повишаване на настроението, което в крайна сметка засилва положителното поведение.
3. Натрупайте навици
Ако вашата SMART система е планината, която искате да изкачите, вашите навици са пътят, по който трябва да вървите. Без нови и подобрени навици няма да можете да достигнете върха, защото ще бъдете твърде заети да измисляте нови и нови маршрути, които е напълно възможно да ви загубят по пътя, отколкото да ви отведат до края.
Помислете за това по следния начин – ако целта ви е да можете да направите пет последователни набирания, но в момента не можете да направите нито едно, няма магически да направите петте един ден, просто защото сте го пожелали или сте го записали в целите си за годината. Вместо това трябва да започнете да се стремите към тази цел, като правите неща, които ще укрепят мускулите, използвани при набирания, като гърба и хвата.
Снимка: iStock
Имайки предвид това, трябва да помислите какви ежедневни или седмични стъпки ще трябва да изпълнявате, за да постигнете крайната цел. Тук една полезна стратегия е натрупването на навици. Актът на вписване на здравословни навици в рутината ви, като ги комбинирате с неща, които вече правите по принцип, образуват верига, която ще ви помогне да постигнете целта си.
Също така ще искате да помислите каква част от живота си ще трябва да „отдадете“, за да освободите време за малките стъпки към успеха. В края на краищата денят има само 24 часа и отделянето на време за новите ви навици, които ще ви служат, изисква известна промяна в графика. Може би ще трябва да гледате по-малко телевизия или пък да съкратите телефонните разговори с приятели или половинката. Без значение какво е, нещо ще трябва да се премахне.
4. Бъдете реалисти
Важността на това да имате реалистична цел не може да бъде подценена. Когато си поставите постижима цел, вие създавате положителна обратна връзка, която ви насърчава да останете ангажирани. Не само, че ще получите удовлетворение, когато постигнете целта си, но ще се сдобиете с малко гордост в живота си, докато постепенно си проправяте път към целта.
Междувременно, когато една цел е твърде амбициозна, това може да накара мотивацията ви да спадне по-бързо, отколкото си мислите. Причината е, че дори когато постигнете напредък, голямата цел все още ще се чувства твърде далеч, което ще доведе до чувство на неудовлетвореност, разочарование и дори провал.
Снимка: iStock
Освен това, твърде амбициозните цели могат да доведат до прегаряне или нараняване, ако пътят, който трябва да поемете, за да ги постигнете, ви тласка отвъд настоящите ви възможности.
Бъдете мили към сегашното си Аз, когато поставяте целите си и не забравяйте, че това, че дадена цел в момента не е реалистична за вас, не означава, че завинаги ще остане такава. Например, ако работите на пълен работен ден и току-що сте започнали висше образование, вероятно нямате време в момента да тренирате за маратон, след като съберете всички седмични дълги бягания и нужди за възстановяване. По същия начин, ако наскоро сте родили, може да не е безопасно за тазовото ви дъно да работите за целта да клякате повече, отколкото сте имали преди бременността.
Ако имате нужда от реална проверка на това какво е и какво не е постижимо за вас въз основа на вашето текущо здраве, фитнес състояние и житейски ангажименти, говорете с фитнес треньор. Вашите близки също могат да бъдат полезни тук, тъй като може да се активизират и да поемат част от задълженията ви, като в крайна сметка ви освободят повече време за тренировки и възстановяване.
5. Споделете целите си с хората
Споделянето на вашата фитнес цел с приятел, партньор или треньор може да ви помогне да останете отговорни към нея. Това може дори да ви свърже с тренировъчен приятел или експерт в сродна област. Например, може би имате цел за бягане и човекът, с когото споделяте стремежите си, е женен за професионален бегач.
Ако не сте сигурни кого да включите в целта си, изследванията показват, че най-добре е да изберете някого, на когото се възхищавате. Хората са по-склонни да се придържат към дадена цел, след като са я споделили с някой, когото смятат за уважаван или с висок статус. Ако не ви пука за мнението на кого казвате, това няма да повлияе на желанието ви да упорствате – което всъщност е целта на ангажимента.
Снимка: iStock
Ако имате голяма или лоялна аудитория, може да сте склонни да споделите целта си в социалните медии. Няма твърдо правило срещу това. Просто знайте, че може да получите повече отрицателни отзиви и мнения в социалната платформа, отколкото бихте искали в крайна сметка.
6. Правете промени, ако трябва
Целите се пишат с молив, а не в камък. Това означава, че е възможно да се наложи да редактирате, след като вече сте започнали работа по тяхното постигане – или дори пълното им изоставяне. Как да разберете кога вашата фитнес цел се нуждае от повторна промяна? Вашият инстинкт и тяло ще ви подскажат.
Когато за първи път запишете целта си, вероятно ще почувствате същото ниво на вълнение при мисълта, че ще я постигнете, както когато излезе нов сезон на любимия ви сериал. Е, ако спрете да се наслаждавате да си представяте как постигате целта си, време е да преоцените. Тази промяна в енергията около достигането на целта сигнализира за промяна в приоритетите.
Снимка: iStock
Попадането в плато и нараняването са други често срещани признаци, че целта ви трябва да се промени. Платото предполага, че вашите стъпки към върха не ви служат или че самата цел е станала спорна. Междувременно да се нараните или да изпитате симптоми на преумора, предполага, че сте твърде строги към себе си.
За да рестартирате, започнете, като направите крачка назад, за да прецените дали целта ви все още е смислена и реалистична. Ако не, време е да намерите нова цел, която предизвиква радост у вас. Ако все пак искате да се придържате към сегашната си цел, удължете времевата рамка за нейното постигане или я разбийте на още по-малки стъпки. Ако искате да пробягате маратон, може да помислите дали да не изберете такъв по-късно през годината.
7. Помислете за треньор
Ако изпитвате трудности при писането или придържането към целта си или просто търсите някой да ви потупа по гърба, помислете за работа с някой, обучен в бизнеса с цели. Наемането на мотиватор или личен треньор предлага персонализирани насоки, осигуряващи правилна форма и структурирана програма, подходяща за вашите нужди.
Снимка: iStock
Ако вече сте член на фитнес залата, поговорете с треньорите, които се движат наоколо, за да видите дали някой има подход, който ви допада. След това вижте дали приемат нови клиенти. Като алтернатива можете да говорите с мениджъра на залата за това, което търсите, и да видите кого препоръчват. Не сте член на фитнес зала? Използвайте социалните медии, от уста на уста или задълбочено гмуркане в Google, за да намерите професионалист, който е специализиран във вашия спорт или атлетично начинание.
Коментари